Index Vakbarát Hírportál

Hasít a TikTokon a Sigma Boy, de a politikusok orosz propagandát kiáltottak

2025. február 1., szombat 21:06

Egy elsőre ártatlannak tűnő orosz popdal, a Sigma Boy néhány hónap alatt világszerte meghódította a közösségi médiát, idővel azonban heves viták tárgya lett. Míg a fiatalok milliói rajonganak érte a TikTokon, egyes politikai és vallási körök egyaránt bírálják: valaki orosz propagandaeszközt lát benne, míg mások a gyermekek nem megfelelő ábrázolását kifogásolják. Vajon tényleg egy veszélyes kulturális jelenségről van szó, vagy csak egy újabb kiforgatott internetes trendről?

A TikTok-felhasználóknak aligha kell bemutatni napjaink egyik legtrendibb hangsávját, a Sigma Boy című dalt, az orosz popsláger ugyanis villámgyorsan meghódította az internetet, és megjelenése óta, 2024 októberét követően már több tízmilliók nézték meg a YouTube-on és a TikTokon. A dalt Mihail Csertisev zeneszerző és 11 éves lánya, Szvetlana Csertiseva (művésznevén Betsy) írta, aki a 12 éves Marija Jankovszkaja társaságában énekelte fel a számot.

A siker pedig a közösségi oldalaknak köszönhetően hamar jött is, mindössze három hónap alatt a dal 67 millió megtekintést gyűjtött össze a YouTube-on, a Billboard Hot Dance/Pop Songs listáján pedig a 7. helyet szerezte meg, ezenfelül pedig számos TikTok-trendet inspirált.

A dal központi témája a „szigma-férfi” archetípusa – az internetes kultúrában olyan önálló, független, fiatal férfi, aki nem igazodik a társadalmi normákhoz. Ez az üzenet világszerte rezonált a fiatal közönséggel, elősegítve a dal gyors terjedését, azonban a temérdek követő mellett egyre több kritikus ad hangot nemtetszésének is. Ezúttal pedig nem a dal minősége jelent problémát...

Orosz propagandának tartják, de az ortodoxok is felháborodtak

A népszerűség ellenére a Sigma Boy ugyanis bőven kapott kritikát, ráadásul nem kis meglepetésre ebben a kérdésben az európai politikusok és az orosz ortodox konzervatívok is egy oldalra álltak.

A dal egyik legélesebb bírálója Nela Riehl német politikus volt, aki az Európai Parlamentben azzal érvelt, hogy a dal burkoltan „patriarchális és oroszpárti világnézeteket” közvetít. Azt is felvetette, hogy a dal lehet egy példa az „orosz befolyásra a népszerű diskurzusban a közösségi médián keresztül”, és figyelmeztetett, hogy ez fiatal ukrán és európai közönséget célozhat meg.

Az orosz tisztviselők persze gyorsan elutasították ezeket a vádakat. Leonyid Szluckij, az Állami Duma nemzetközi ügyekért felelős bizottságának vezetője kijelentette: „A Nyugat nem tud leállni, mindent, ami orosz, azt bírálnak, és úgy érzik, hogy azonnal el kell utasítaniuk. Most már az orosz gyerekektől is félnek az európai politikusok” – írja a The Moscow Times. Mások, mint például Grigorij Gurov, a szövetségi ifjúsági ügyekért felelős Roszmologyezs ügynökség vezetője, megkérdőjelezték egy egyszerű popdal betiltásának ötletét, azt állítva, hogy az ilyen intézkedések ellentmondanak a szólásszabadság nyugati eszméinek.

Érdekes módon a Sigma Boy kritikája azonban nem korlátozódott a nemzetközi politikai vitákra. Az ultrakonzervatív orosz ortodox Sorok Sorokov-mozgalom is aggályokat fogalmazott meg a dal szövegével kapcsolatban, és azzal vádolta a készítőket, hogy a gyerekek szexualizálására utaló elemeket tartalmaz. A csoport petíciót nyújtott be az Orosz Főügyészséghez a dal felülvizsgálatára, azzal az indokkal, hogy a dalban elhangzó témák nem megfelelőek a fiatal előadók és közönségük számára. A dal szerzője, Csertisev persze visszautasította ezeket a vádakat. Az RTVI-nek adott interjújában kijelentette, hogy a kritikusok észrevételei inkább az ő saját nézőpontjukat tükrözik, mintsem a dal tényleges tartalmát. „Nem próbáljuk ebbe az irányba terelni a gyerekeket. Ha ők valamit látnak ebben, akkor szerintem inkább az a kérdés, hogy pontosan mit észlelnek, és miért épp így érzékelik ezt” – mondta.

Bár a Sigma Boy továbbra is vitákat kavar, globális sikere megkérdőjelezhetetlen. A körülötte kialakult vita talán még inkább növelte a dal vonzerejét, hiszen a róla szóló beszélgetések kíváncsiságot és érdeklődést generálnak. Csertisev maga is elismerte ezt a hatást, mondván: „Bármi, amit betiltanak, csak még izgalmasabbá válik a hallgatók számára – az emberek még jobban odafigyelnek majd az előadókra”.

A tiktokos Sigma Boy Budapestet is letarolta

A Sigma Boy hatalmas népszerűsége számos influenszer figyelmét felkeltette, de talán senki sem profitált annyira a dal sikeréből, mint a menedzsmentje által csak Simonnak nevezett TikTok-felhasználó, Streichbruder. A 17 éves, még iskolába járó, német származású tartalomkészítő a Sigma Boy-hangsávot felhasználva vált széles körben ismertté a platformon, videói milliós nézettséget értek el, és a fiatal generáció egyik legkedveltebb TikTok-arcává vált. 

Pedig túl sokat nem tesz hozzá a zeneszámhoz: videóiban Európa különböző városaiban tűnik fel egy hatalmas, hordozható hangszórót húzva, majd az emberek között táncolva, azokkal leöklözve dob egy szaltót, és folytatja az útját. Igen ám, de a videói népszerűségére a dal egyik előadója, Marija Jankovszkaja is felfigyelt, aki idővel csatlakozott a német tartalomgyártóhoz, ma pedig már együtt táncolnak, és borzolják a kedélyeket a Sigma Boy TikTok-videókkal. 

A tartalomgyártó ráadásul nemrég Magyarországon is járt, ahol a Duna partján, a Lánchídon, de a Bazilika előtt és a reptéren is megcsinálta a szokásos kis performanszát – és ahogyan egyes influenszerek vagy éppen politikusok, ő maga is benézett a sneakerkirály Balázs Kickshez, azaz Pachert Balázshoz, akivel egy közös videót is készített a TikTok szigmája.

(Borítókép: Betsy / YouTube)

Rovatok