Index Vakbarát Hírportál

Van visszaút a százmilliós csalással vádolt Hawk Tuah-lány számára?

2025. február 10., hétfő 11:00

Haliey Welch, a Hawk Tuah mémmel világhírűvé vált influenszer villámgyorsan építette fel online birodalmát, majd éppoly gyorsan tűnt el a nyilvánosság elől, miután kriptovaluta-projektje botrányba fulladt. A $HAWK token zuhanása után Welch hallgatásba burkolózott, és sokan találgatják, vajon jogi problémák, a közönség bizalmának elvesztése vagy egy titkos visszatérés előkészítése áll-e eltűnése mögött. De vajon mi történt valójában a Hawk Tuah-lánnyal, és lehet-e visszaút a hirtelen jött hírnévből a kegyvesztettségbe zuhant tartalomgyártó számára?

A gyorsan jött hírnevénél már csak a nevével fémjelzett kriptovaluta-botrány érte váratlanabbul Haliey Welchet, azaz az egyesek által csak Hawk Tuah-lányként ismert tartalomgyártót.

A 22 éves, Tennesseeben élő lány 2024 júniusában vált ismertté egy virálissá vált YouTube-videó révén, amelyben köpést imitálva a Hawk Tuah kifejezést használta válaszában arra a kérdésre, hogy mitől indulnak be igazán a férfiak az ágyban. A videó gyorsan elterjedt a közösségi oldalakon, és Welch hirtelen az aktuális mémkultúra középpontjába került. A hirtelen jött hírnevet kihasználva a fiatal tartalomgyártó saját márkát épített ki, amely magában foglalta a „Talk Tuah” névre keresztelt podcastet, de temérdek merchöt is piacra dobott, amelyekből hamar jelentős vagyonra tett szert.

Igen ám, de amilyen hirtelen jött a siker, olyan gyorsan rá is fázott, ugyanis 2024 decemberében Welch elindította saját kriptovalutáját, a $HAWK tokent, amely a Solana blokkláncon futott. A bevezetést követően a token piaci kapitalizációja gyorsan elérte a 490 millió dollárt (átszámítva kb. 191 milliárd forint), majd rövid időn belül 95 százalékot zuhant, 25 millió dollárra csökkentve az értékét. Ez jelentős veszteségeket okozott a befektetőknek, és számos panasz érkezett az Egyesült Államok Értékpapír- és Tőzsdefelügyeletéhez. A vádak szerint a nő és csapata egy pump-and-dump akciót hajtott végre, amelyben mesterségesen felpumpálták a token árát, majd a csúcson eladták saját részesedésüket, ezzel összeomlást okozva.

Emiatt pert indítottak a $HAWK token megalkotói ellen a New York-i Keleti Kerületi Bíróságon, azzal vádolva őket, hogy jogellenesen népszerűsítettek és értékesítettek egy olyan kriptovalutát, amelyet soha nem regisztráltak megfelelően. Bár Welch neve nem szerepelt a perben, maga is közleményt adott ki, amelyben kijelentette, hogy „rendkívül komolyan veszi ezt a helyzetet”, és ígéretet tett arra, hogy „teljes mértékben együttműködik és elkötelezett az ügy tisztázásában”.

Hiába azonban a kezdeti lelkesedés, a történtek óta teljesen eltűnt a nyilvánosság szeme elől, és csak találgatni lehet azt, hogy mi lehet a valódi oka annak, hogy tavaly december közepe óta nem hallatott magáról semmit, még a közösségi oldalaira sem posztolt. 

Ügyvédei tanácsára állhatott le, de az új arculat építése sem kizárt

Az egyik legvalószínűbb oka a nyilvánosság elől való visszavonulásának kétségkívül az lehet, hogy bár hivatalosan nem nevezték meg a $HAWK-ügyben indított per vádlottjai között, nem kizárt, hogy ügyvédei azt tanácsolták neki, maradjon távol a szerepléstől. 

Egy folyamatban lévő per esetén ugyanis minden nyilvános megnyilvánulás ronthatja a helyzetét, különösen, ha később tanúként vagy érintettként előveszik az ügyben.

Welch gyorsan építette fel személyes márkáját a mémkultúrára alapozva, ám ugyanilyen gyorsan veszíthette is el a hitelességét a kriptobotrány miatt. Az influenszervilágban pedig az egyik legnagyobb veszély az, ha a közönség elveszíti a bizalmat – ilyenkor a szponzorok és a médiafigyelem is elapad. A rejtőzködése mögött így egyesek azt sejtik, igyekszik kivárni, hogy csillapodjanak a negatív reakciók, majd újra előlép, hogy megpróbálja életben tartani a személyes márkáját. 

A visszavonulás mögött persze az sem ritka, hogy lelki okok állnak, ami egy gyorsan híressé vált személy esetében korántsem lenne meglepő, hiszen nem biztos, hogy jól tudja kezelni a könnyen jött figyelmet, pláne ha az negatív irányba fordul. Welch egy pillanat alatt a közösségi média kedvence lett, de ugyanilyen gyorsan az internet egyik ellenségévé és megvetett figurájává is vált, ami óriási mentális nyomást jelenthetett számára.

Könnyen elképzelhető, hogy emiatt decemberben egyfajta önkéntes száműzetésbe vonult, így védve a mentális egészségét.

Amiben pedig talán a legtöbben reménykednek a rajongói közül, az az, hogy egy teljesen új visszatérési stratégián dolgozik jelenleg a háttérben. Sok influenszer, aki botrányba keveredik, idővel új márkát épít, más név alatt folytatja a tevékenységét, vagy új iparágban próbál szerencsét, így ha ez a célja, akkor biztosan megvárja, hogy elüljön a vihar. Ez a taktika persze korántsem garancia az újabb sikerre…

Nem szokatlan a hirtelen bukás, de még ebből is fel lehet állni

Bár jelenleg csend van körülötte, Welch valószínűleg nem tűnik el teljesen és véglegesen a nyilvánosság árgus szemei elől. Jelenleg három lehetséges forgatókönyv képzelhető el a jövőjét illetően: 

Bármelyiket is választja a felsoroltak vagy a listából kimaradtak közül, a tartalomgyártók világában nem lenne újdonság, ha újjáéledne a sikere, ahogyan az sem, hogy a hirtelen jött hírnév örökre elvész. A Flyysoulja és Kodiyakredd ikrek, azaz Alex és Franky Venegas 2021-ben váltak híressé az „I’m an Island Boy” videójuk révén. Hirtelen fellendült a karrierjük, podcastokban szerepeltek, és saját zenei karriert próbáltak építeni. Azonban ahogy az érdeklődés alábbhagyott, és a közönség inkább paródiaként kezelte őket, a népszerűségük visszaesett. Ma már csak kis figyelmet kapnak, és gyakran negatív kontextusban emlegetik őket.

Martin Shkreli, a gyógyszeripari befektető, aki azzal vált hírhedtté, hogy drasztikusan megemelte egy életmentő gyógyszer árát, szintén egyfajta internetes mémmé vált, miközben a leggyűlöltebb ember is lett az online térben. Bár kezdetben arrogáns fellépésével és online trollkodásával próbálta fenntartani a figyelmet, végül börtönbe került pénzügyi csalás miatt. Miután kiszabadult, szintén próbálkozott a kriptovilágban, de továbbra is megosztó maradt, a korábbi figyelmet pedig nem sikerült megkapnia.

Nem úgy, mint a még Donald Trump beiktatásán is megjelent Jake Paul, aki YouTube-sztárként vált ismertté, majd számos botrány után úgy tűnt, hogy teljesen eltűnik. Végül sikerült átalakítania a karrierjét profi bokszolóként, és ma már, többek között Mike Tyson legyőzése után sokkal inkább sportolóként tekintenek rá, mintsem internetes személyiségként. Persze lehet szeretni vagy megvetni, karrierépítése kiváló példa arra, hogyan tudja magát az ember egy bukás után újra felépíteni – és talán Welch is egy hasonló stratégián dolgozik jelenleg. 

(Borítókép: Michael Tullberg / Getty Images Hungary)

Rovatok