Index Vakbarát Hírportál

Nem amiatt bukták az évszázad perét, mert rasszista volt, hanem mert hazudott róla

2025. február 12., szerda 13:23

Bár az 1995-ös O. J. Simpson-perben rengeteg szereplő megfordult, három embernek kiemelkedő szerepe volt abban, hogy a sztársportolót végül felmentették. Az egyikük Mark Fuhrman nyomozó, akinek rasszista múltja és hazugságai teljesen hiteltelenné tették a vád egyik legfontosabb bizonyítékát, de fontos szerepet játszott Johnnie Cochran, Simpson ügyvédje is, aki zseniálisan erősített rá a faji ellentétekre, és elérte, hogy a per inkább a Los Angeles-i rendőrség (LAPD) rasszizmusáról, mintsem a gyilkosságról szóljon. Mellettük kétségkívül hozzájárult a felmentéshez a vádat képviselő Christopher Darden ügyész is, akinek hibás döntése – a kesztyű felpróbálásának elrendelése – végzetes fordulatot hozott az ügyben, hiszen enélkül Simpson börtönbe került volna a gyilkosságokért.

A kilencvenes évek előtt születtek, az amerikai futball szurkolói és a bűnügyi dokumentumfilmek rajongói minden bizonnyal emlékeznek vagy jól ismerik a világszerte hatalmas port kavaró O. J. Simpson-ügyet, a történet pedig most, harminc évvel a pert követően ismételten a figyelem középpontjába került a Netflix új sorozatának köszönhetően. 

Az NFL egykoron ünnepelt sztárja, O. J. Simpson 1995-ben állt először bíróság elé, amiért a vádak szerint megölte korábbi feleségét és annak barátját. A sztárt végül felmentették, ez azonban a legtöbbek szerint nem az ártatlanságának, hanem sokkal inkább a nyomozás és a tárgyalás során vétett hibák, valamint a védelem különleges praktikái miatt történhetett csak meg.

De kik voltak a per kulcsfigurái, akiknek köszönhetően az esküdtek nem találták bűnösnek a végül 76 éves korában, 2024. április 10-én meghalt Simpsont? 

Nem elég, hogy rasszista volt, még hazudott is

Az egyik legnagyobb hibát vétő személy az O. J. Simpson-ügyben kétségkívül Mark Fuhrman rendőr. Fuhrman neve örökre összefonódott a gyilkossággal, mivel az ellene felhozott vádak jelentős szerepet játszottak abban, hogy Simpson végül felmentést kapott.

Mark Fuhrman a Los Angeles-i rendőrség (LAPD) egyik gyilkossági nyomozója volt, aki az egyik első volt a helyszínen, ahol 1994. június 12-én O. J. Simpson volt feleségét, Nicole Brown Simpsont és annak barátját, Ron Goldmant holtan találták. Ráadásul ő volt az, aki felfedezte az egyik legfontosabb bizonyítékot is: Simpson házánál egy véres kesztyűt, amely megegyezett a gyilkosság helyszínén talált másik kesztyűvel. Ez a bizonyíték kritikus volt a vád számára, mivel a kesztyű Simpson és az áldozatok vérével volt szennyezve. Ha hitelesnek tekintették volna, közvetlen kapcsolatot teremthetett volna Simpson és a gyilkosság között.

A védelem stratégiájának központi eleme éppen ezért az volt, hogy megpróbálják hitelteleníteni a rendőr vallomását, így pedig az igencsak terhelő bizonyítékot is.  Ennek elérése érdekében azt állította a védelem, hogy a Los Angeles-i rendőrség, különösen Mark Fuhrman, eljárási hibákat követett el, és bizonyítékokat manipulált annak érdekében, hogy Simpsont bűnösnek állítsák be. És hogy miért?

Mert állításuk szerint Fuhrman ki nem állhatta a feketéket, rasszista volt, és ezért elfogultan nyomozott Simpson ellen.

Mindez amiatt volt igencsak súlyos vád a rendőrrel szemben, mivel a tárgyalás előtt néhány évvel voltak csak a nagy 1992-es Los Angeles-i zavargások, amelyek amiatt robbantak ki, mert a rendőrök brutálisan megvertek egy Rodney King nevű fekete férfit, ezenkívül pedig rendszeresen visszaéltek a hatalmukkal az afroamerikai közösségekkel szemben. 

Persze a rendőr szélsőséges kijelentéseit és visszaéléseit bizonyítani is kellett, azonban a védelem szerencséjére végül ez a szabadulókártya is a kezükbe hullott. Ugyanis nyilvánosságra kerültek korábbi hangfelvételek, amelyeken Fuhrman többször is használta az n betűs szót (az amerikai kontextusban rendkívül sértő „n*gger” kifejezést). A hangfelvételeken Fuhrman azt is állította, hogy rendőrként korábban meghamisított bizonyítékokat és bántalmazott fekete gyanúsítottakat. Ez pedig hatalmas gondot okozott a vád számára, ugyanis korábban a tárgyaláson a férfi tagadta, hogy rasszista lenne, a felvételek megjelenése után pedig élt a hallgatás jogával, ami teljesen lerombolta az O. J. Simpson elítélésére vonatkozó törekvéseket.

A védelem ugyanis ezt arra használta fel, hogy megkérdőjelezzék az egész nyomozást, azaz ha egy bizonyítékot meghamisítottak vagy manipuláltak, akkor lehet, hogy az egész ügy koholmány. Bár maga a hírhedt kesztyű tényleg létezett, a védelem azt sugallta, hogy Fuhrman szándékosan helyezte el azt Simpson házánál.

Amikor O. J. Simpsont 1995. október 3-án felmentették, a közvélemény egy része úgy vélte, hogy Mark Fuhrman rasszista múltja és a védelem stratégiája döntő szerepet játszott a verdiktben.

A per után Fuhrmant ezzel szemben bűnösnek találták hamis tanúzásban, mivel korábban a tárgyaláson letagadta, hogy valaha is használt rasszista kifejezéseket – miközben a hangfelvételek egyértelműen ennek ellenkezőjét bizonyították.

Három év felfüggesztett börtönbüntetést kapott, ami meglehetősen enyhe ítéletnek számított, ám a munkáját így sem tartotta meg, azonnal nyugdíjba vonult. Az LAPD hírnevét is súlyosan megtépázta az ügy, mivel az eset rámutatott a rendőrségen belüli rasszizmus és korrupció problémáira.

A faji kártya kijátszása egy egész közösségre hatott

Pontosan a Mark Fuhrman-féle hibák felszínre hozása volt a terve O. J. Simpson jogi csapatának, így az idővel a híresség fő védőügyvédjévé előlépő, szintén afroamerikai Johnnie Cochran stratégiája is az volt, hogy a faji kártyát kijátszva a Los Angeles-i rendőrség rendszerszintű rasszizmusára és korrupciójára húzza fel ügyfele megvádolását. Cochran így már tulajdonképpen nemcsak O. J. Simpsont védte, hanem egyben hadat üzent az LAPD-nek is, amelynek hírneve már Rodney King megverése és az azt követő 1992-es Los Angeles-i zavargások miatt is rendkívül megtépázódott.

Stratégiája egyik kulcsfontosságú lépése az esküdtek kiválasztása volt. Csapata tisztában volt azzal, hogy a per helyszíne Los Angeles, amely akkoriban erősen megosztott volt faji alapon. Cochran éppen ezért olyan esküdtszéket akart, amelyben minél több afroamerikai van, mivel ők nagyobb eséllyel viszonyulnak szkeptikusan a rendőrségi bizonyítékokhoz.

Végül az esküdtszék összetétele a tervei szerint is alakult: 9 afroamerikai, 2 fehér és 1 latino kapott helyet.

Ez a védők számára kedvező helyzetet teremtett, mivel Cochran tudta, hogy a fekete esküdtek számára a rasszizmus kérdése erős érzelmi töltettel bír, ő pedig ahol csak tudott, rá is erősített erre.

A védelem ezt követően a fenti okok miatt Mark Fuhrman nyomozóra koncentrált, aki a vád egyik legfontosabb tanúja volt. Az pedig kétségkívül a legnagyobb aduász lett a kezében, hogy Fuhrman múltjából előkerültek a hangfelvételek, amelyeken nyíltan rasszista kijelentéseket tett, sőt dicsekedett azzal, hogy fekete férfiakat vert meg pályafutása során. Cochran ezeket a bizonyítékokat kihasználva azt sugallta, hogy Fuhrman nemcsak rasszista, hanem a gyilkossági bizonyítékokat is manipulálta.

A sorsfordító pillanat mégis az volt, amikor a vád azt próbálta bizonyítani, hogy az O. J. Simpson házánál talált véres kesztyű az övé. Amikor Simpson a tárgyalás során azonban megpróbálta felhúzni a kesztyűt, úgy tűnt, kicsi a kezére. Cochran ezen még maga is meglepődött, azonban villámgyorsan kihasználta a lehetőséget, és azt mondta az esküdteknek: „If it doesn't fit, you must acquit”, azaz „ha nem passzol, fel kell menteni”. Ez a mondat pedig mint az már tudjuk rendkívül hatásosnak bizonyult, hiszen egyszerű és könnyen megjegyezhető érvet adott az alapvetően is O. J. ártatlanságában bízó esküdtszéknek a felmentésre.

De mégis hogy véthetett ekkora hibát a vád? 

A legfontosabb bizonyíték szemléltetése okozta a vesztüket

Itt jön a képbe Christopher Darden, aki az O. J. Simpson-ügy egyik fő ügyésze volt Marcia Clark mellett. Bár Darden tapasztalt jogász volt, a per során elkövetett egy végzetes hibát, amelyet sokan a Simpson-per egyik legnagyobb baklövésének tartanak. Ez volt az úgynevezett „kesztyűs fiaskó”, amely komoly csapást mért a vád álláspontjára, és hozzájárult Simpson felmentéséhez.

A vád egyik legerősebb tárgyi bizonyítéka a fentebb is említett bőrkesztyű volt, amelyet a gyilkosság helyszínén, Nicole Brown Simpson háza előtt találtak meg. Egy másik, ezzel megegyező kesztyűt O. J. Simpson otthonánál, a Rockingham birtokon fedeztek fel, és mindkettőn vérnyomokat találtak. A vád célja az volt, hogy bebizonyítsa: ezek a kesztyűk a korábbi sportolóé voltak, és ő viselte őket a gyilkosság elkövetésekor.

Christopher Darden úgy gondolta, hogy ha Simpson a bíróságon felpróbálja a kesztyűt, akkor az egyértelműen bizonyítani fogja, hogy azok az ő kezére illenek.

A védelem, élén Johnnie Cochrannel, persze ellenezte ezt, de Darden ennek ellenére engedélyt kért és kapott a bírótól. A bíróság előtt, az esküdtek és a televíziónézők millióinak szeme láttára Simpson meg is próbálta felhúzni a kesztyűket, de mint azt már tudjuk, azok még őt is meglepve látszólag túl kicsik voltak a kezére. 

Természetesen több lehetséges magyarázat is van arra, hogy a kesztyűk miért tűntek kicsinek Simpson kezén:

Bármi is volt az ok, az ügyész döntése katasztrofális következményekkel járt a vád számára. Az esküdtek előtt egy erős vizuális benyomás alakult ki: ha a kesztyű nem passzol, akkor talán mégsem ő a gyilkos. Bár sok más bizonyíték szólt ellene, a vád hitelessége végérvényesen megrendült. Marcia Clark, Darden ügyésztársa a per után azt mondta, hogy ő ellenezte a kesztyű felpróbálását, de a férfi ragaszkodott hozzá. Később a férfi maga is elismerte, hogy hibát követett el a szemléltetéssel.

(Borítókép: O. J. Simpson [középen] és ügyvédei az 1995-ös tárgyaláson. Fotó: Lee Celano / Getty Images Hungary)

Rovatok