Index Vakbarát Hírportál

Akkor van igazán nagy baj, ha valakit nemzetközi vizeken harap meg egy cápa

2025. február 16., vasárnap 06:06

A világ legveszélyesebb, cápatámadásokkal sújtott területeit térképezte fel egy friss jelentés, amelyből kiderül, hogy Florida továbbra is a fő gócpont. Ennek fényében nem meglepő, hogy 2024-ben az Egyesült Államokban történt a legtöbb nem provokált cápatámadás, és Ausztrália vizei továbbra sem bizonyulnak biztonságosnak. Bár az incidensek száma csökkent az előző évhez képest, négy eset halálos kimenetelű volt.

Annak ellenére, hogy évek óta arról szólnak a hírek, világszerte folyamatosan nő a cápatámadások száma – ráadásul egyre több olyan helyen jelennek meg a ragadozók, ahol korábban nem volt rá példa – a tavalyi év némileg bizakodásra adhat okot. Legalábbis azoknak mindenféleképpen, akik tengerparti nyaralást terveznek, számukra ugyanis különösen fontos lehet kétszer is jól meggondolni, mennyire biztonságos, ahova utaznak.

Szerencséjükre már nem kell hosszú órákig az internet különböző bugyrait bújni némi információért cserébe, ugyanis egy friss jelentés most feltérképezte a világ cápatámadással kapcsolatos gócpontjait, vagyis azokat a területeket, ahol 2024-ben a legtöbb embert érte támadás.

A Floridai Természettudományi Múzeum által fenntartott International Shark Attack File (ISAF) szerint az Egyesült Államok, különösen Florida, továbbra is a legveszélyesebb hely a fürdőzők számára. Az országban összesen 28 nem provokált cápatámadás történt tavaly, ennek fele pedig a napfény államának partjainál. Florida mellett Ausztrália is előkelő helyet foglal el a feketelistán, ahol kilenc támadást regisztráltak. 2024 az eredményeket tekintve viszonylag csendes évnek tekinthető, 

összesen 47 támadást jegyeztek fel, ami jelentős visszaesés a 2023-as 69 esethez képest.

Ezek közül összesen négy követelt emberéletet, közülük egy eset az Egyesült Államokban történt: Tamayo Perry híres szörfös és színész Oahu partjainál, Hawaiin vesztette életét egy cápatámadásban.

Az Egyesült Államokban és Ausztráliában a legnagyobb a kockázat

A világ legveszélyesebb térsége Volusia megye Floridában, ami már hosszú évek óta a „cápaharapás központja” címet viseli. Itt nyolc támadás volt egy év alatt, főként feketevégű cápák miatt. Ezek a körülbelül kétméteres cápák a melegebb parti vizeket kedvelik, és gyakran kerülnek közel az emberekhez, miközben a halászhajók környékén keresik zsákmányukat. A feketeúszójú szirticápák mellett bikacápák és tigriscápák is előfordulnak Floridában.

Júniusban például a floridai Panhandle térségében négy mérföldön belül három incidens is történt: egy nő Watersound Beachen, South Waltonban súlyosan megsérült egy bikacápa támadásától, majd két tinédzser is harapásokat szenvedett el Seacrest Beach sekély vizében. Ezek az esetek ráadásul meglehetősen szokatlanok voltak, mivel a bikacápák és a tigriscápák ritkán merészkednek sekély vizekbe.

A szakértők szerint a támadások oka az lehetett, hogy a közeli dűnés tavak, amelyek édesvizet öntenek a tengerbe, el voltak záródva, ami több halat csalt a part közelébe, és ezzel a cápákat is.

Florida mellett Texasban és Hawaiin is négy-négy támadást jegyeztek fel. Kalifornia három, míg Észak- és Dél-Karolina egy és két esettel szerepelt a listán.

Ausztrália – szerencsére számokban jóval elmaradva az Egyesült Államoktól – a második legveszélyesebb ország a cápatámadások tekintetében. Tavaly összesen kilenc nem provokált incidens történt, főként Nyugat-Ausztráliában és Queenslandben. Ez amiatt különös, mivel Ausztrália partjainál az összes olyan cápafaj előfordul, amely valaha támadott már emberre, beleértve a különösen veszélyes bikacápát és a fehér cápát is. E két faj populációja az utóbbi években jelentősen csökkent, de még mindig nagy veszélyt jelentenek. Bár 2024-ben nem volt halálos cápatámadás Ausztráliában, a helyi szakértők szerint a fajok agresszivitása miatt az országban magasabb a halálos kimenetelű támadások aránya, mint más helyeken.

Az előbbiekben említetteken kívül a világon még temérdek ország regisztrálta magát a cápatámadásokat összesítő listára. Egy-egy eset történt Belize-ben, Trinidad és Tobagón, Egyiptomban, a Maldív-szigeteknél, Thaiföldön, a Nyugat-Szaharánál, Indiában, Mozambikban, a Turks- és Caicos-szigeteknél és Francia Polinézia partjainál is. 

A nyugat-szaharai támadás különösen szokatlan volt, mivel ez volt az első dokumentált eset a térségben. Egy német turista úszott egy katamarán mellett, amikor megtámadta a cápa.

Mivel a támadás nemzetközi vizeken történt, az áldozatot csak több órával később tudták kórházba szállítani, addigra azonban belehalt sérüléseibe.

Indiában is egy ritka esetet jegyeztek fel: egy bikacápa a Vaitarna folyóban támadt meg egy férfit. A bikacápák képesek édesvízben is élni, és gyakran több száz kilométerre felúsznak a folyókban.

Rajonganak a szörfösökért, már kora reggel aktívak

Ugyan nem lehet általános igazságot levonni azt illetően, hogy kik azok, akikre előszeretettel támadnak a cápák, viszont a tavalyi adatokat taglaló jelentés szerint a legtöbb – az esetek 34 százalékában – szörfözés közben történt.

Mindez amiatt lehet, mert a cápák látása nem elég éles ahhoz, hogy pontosan megkülönböztessék az egyes alakokat, ezért a víz felszínén lévő szörfösök sziluettjét könnyen összekeverhetik teknősökkel, fókákkal vagy nagy halakkal. A szakértők szerint emellett a cápák gyakran ott vadásznak, ahol zavaros a víz, például vihar után, vagy olyan helyeken, ahol horgász- és halásztevékenységet folytatnak, és sok a vízbe dobott csali.

Azonban nem kell félni, mivel ugyan a cápatámadások általában nagy figyelmet kapnak, a valóságban meglehetősen ritkák. A jelentés alapján mindössze négy halálos áldozat volt 2024-ben, amit például a fulladás utcahosszal megelőz, a WHO szerint. Ennek ellenére nagy hangsúlyt fektetnek a megelőzésre és a védekezésre, így a nagy veszélynek kitett szörfösöknél egy olyan megoldást tesztelnek, amelynél LED-fényeket szerelnek a deszkára, hogy a cápákat így elvakítva álcázzák a deszka sziluettjét. Persze néhány jótanácsot is érdemes megfogadni:

Na meg mindig vegyük komolyan a figyelmeztető jelzéseket, és fogadjuk meg a helyiek és a hatóságok erre vonatkozó utasításait. Már ha nem szeretnénk a népszerű vízi ketreceken kívül is cápákkal szemezni…

(Borítókép:   Tahsin Ceylan / Anadolu / Getty Images)

Rovatok