Index Vakbarát Hírportál

A bolygónak is jót tesz, ha tudjuk, milyen színek állnak jól nekünk

2025. március 12., szerda 06:12

Mindig is óriási szerepet játszott az emberek életében, hogy jól nézzenek ki, amikor kimennek az utcára. Többen szeretik követni az éppen aktuális trendeket, még akkor is, ha az nem áll nekik annyira jól. Mindez azonban igencsak fellendíti a fast fashion világát, ami nem a legkörnyezetbarátabb. A téma kapcsán most Mengyán Eszter coach és öltözködési tanácsadóval beszélgettünk a színtanácsadásról, ami többek között segít a tudatos és fenntartható öltözködés elérésében.

Az, hogy éppen mi számít trendinek, viszonylag gyorsan változik, azonban a közösségi média használatának elterjedése óta ez a sokszorosára gyorsult. Gyakorlatilag hétről hétre más öltözködési stílus, haj- és sminkviselet divatos, és ha követni szeretnénk ezeket a trendeket, könnyen beleeshetünk a túlvásárlás és a felhalmozás hibájába. Felmerülhet a kérdés, mi lehet a kulcs erre a helyzetre, aminek megértéséhez Mengyán Eszter coach, öltözködési tanácsadóhoz fordultunk. 

A szakértő szerint a színtanácsadás segíthet megoldani ezt a problémát, és tudatosabbá nevelni az embereket abban, hogy miket érdemes vásárolniuk, mi áll jól nekik. A következőképpen definiálja a színtanácsadást: „A színtanácsadás a megjelenéssel foglalkozó személyi styling szolgáltatások közül az egyik. A legjobb árnyalataink ismerete olyan tudás, amely sokat segíthet abban, hogy környezettudatosabban, magabiztosabban öltözködhessünk, és tudatosak legyünk a magunkról alkotott kép kialakításában.”

Egy nagyon jó eszköz egy olyan világban, ahol az első benyomás akár egy másodperc tört része alatt kialakul valakiről.

Első hallásra egy újabb őrült hóbortnak tűnhet, de ha mélyebbre ásunk a témában, világossá válhat számunkra, hogy hosszú távon a pénztárcánknak és a környezetünknek is kedvezünk a szolgáltatás igénybevételével.

A 20. század óta jelen van

Új keletű dolognak hihetnénk, viszont Mengyán Eszter kiemelte, a színtanácsadás már az 1800-as évek végén, az 1900-as évek elején is alkalmazott módszer volt.

Hollywood aranykorában művészek, jelmeztervezők váltak öltözködési tanácsadóvá, színtanácsadóvá, akik nemcsak sztároknak, hanem a hozzájuk forduló hétköznapi embereknek is segítettek

– fogalmazott. Hozzátette, még a filmipar előtt a festők is foglalkoztak bőrtónusokkal, ők már évszázadok óta maguknak keverték ki múzsáik bőrszínét, és fontos szempontnak tartották művészetükben.

A színtanácsadás első nagy berobbanása az 1980-as években történt, Magyarországra pedig a kilencvenes évekre érkezett meg az első trend hulláma. A tanácsadó egy korábbi oktatóját említette, aki ebben az időszakban utazott a tengerentúlra azért, hogy a színtanácsadásról tanuljon.

A tavasz, a nyár, az ősz és a tél színtípusról én valamikor a kilencvenes években olvastam először a nagymamám egyik női magazinjában

– emlékezett vissza.

Mint kiemelte, a szakma azóta hol népszerűbb, hol nem, de meglátása szerint jelenleg a TikTok és az Instagram miatt éli reneszánszát. Aláhúzta, „a szakma is folyamatosan változik, különböző rendszerek léteznek a világon, különböző kategóriák, különböző esztétika, ami alapján a szakemberek dolgoznak”.

Hogyan találjuk meg a színünket?

Mengyán úgy véli, minden ember egyedi színezetű, és a színtanácsadó feladata meglátni azokat a nüansznyi különbségeket két vendég között, amit a laikus szem nem feltétlenül észlel először. Amikor igénybe vesszük ezt a szolgáltatást, színskálák segítenek megtalálni azt az árnyalathalmazt, ami a legjobban illik hozzánk.

A színárnyalatokat az általam használt rendszerben az alapján vizsgáljuk, hogy mennyire hideg vagy meleg árnyalatok, mennyire világosak vagy sötétek, illetve mennyire élénkek vagy törtek. Ezeken a skálákon próbálunk mindenkit elhelyezni, ebben a mátrixban kapja meg valaki azt az árnyalathalmazt, ami a legjobban áll neki

– mondta, hozzátéve, egy színtanácsadás alkalmával, ami körülbelül két órát vesz igénybe, „a tesztelés nagy színfelületekkel történik, általában 50x50 centis anyagokat használunk, és a színtanácsadók minimum száz-százötven különböző árnyalattal dolgoznak”.

A szakember elmondta, egy tanácsadás alkalmával nem csupán az öltözködésre fókuszálnak, hanem a smink- és hajviseletre egyaránt. Tapasztalatai szerint vannak olyanok, akik nem viselnek bizonyos színeket a munkájuk miatt, kisgyerek mellett, vagy egyes árnyalatokat idegennek éreznek. A tanácsadás célja, hogy ez megváltozzon,

szó esik a színek pszichológiájáról, a színtani alapokról, illetve a mi kultúránk színhasználatáról is.

Ahogy kihangsúlyozta, a végső célja egy ilyen alkalomnak az, hogy a vendég a mindennapi életébe is be tudja építeni az ott tanultakat. Találják meg a nekik legjobban álló árnyalatokat, legyenek képesek felismerni a rajtuk harmonikusan mutató színeket.

A sokszínűség ünneplése

Bár egy rasszhoz tartozhatunk, mégis eltérő színek állhatnak jól nekünk az árnyalatbéli eltérések miatt – a tanácsadó ezt Angelica Dass munkássága alapján jelenti ki, aki több mint 4000 emberről készített fotót Humanae projektje kapcsán, hogy bemutassa, „bizonyos bőrtónusok nem egyetlen rasszhoz tartoznak. A képei a sokszínűségünket ünneplik”.

Mengyán meglátása szerint azonban nem kell beutazni a világot ahhoz, hogy rájöjjünk erre, ugyanis idehaza is sokfélék vagyunk. Tapasztalatai azt mutatják, hogy ugyanazon színtípusba teljesen különböző kinézetű emberek tartozhatnak. Természetesen ennek az ellenkezője is igaz, tehát „a nagyon hasonlóan kinéző emberek teljesen más színtípusba tartozása, attól függően, hogy a tesztelésnél mire és hogyan reagál a bőrük”.

Négyféle színtípus lehet: tavaszi, nyári, őszi és téli. Ez a négy alapvető, de a szakember elmondta, tovább is lehet szélesíteni a skálát, lehet akár harminckét színtípus is egy adott tanácsadáson belül, ez azon múlik, hogy az adott tanácsadó milyen tipizálási rendszert használ.

A befektetés, amivel bolygónk is jól jár

Mengyán Eszter kiemelte, a színtanácsadás teljes mértékben összefügg a fenntartható öltözködéssel. A szakember úgy véli, „ennek a tudásnak vagy inkább eszköznek a birtokában elkerülhetjük, hogy olyan ruhadarabokat vegyünk meg, amelyekről később nem értjük, miért sápasztanak, vagy miért érezzük azt, hogy a színük miatt nem állnak jól”.

Elmondta, a tanácsadás igénybevételével pénzt és időt is spórolhat magának az ember, ráadásul sokkal magabiztosabbá is válhatunk tőle, hiszen tudatosan olyan színeket viselünk, amik bizonyítottan jól állnak nekünk. Hozzátette, ilyen esetben már szívesebben költünk drágább, de tartósabb darabokra, és ha szeretjük a ruháinkat, jobban bánunk velük, így azok sokkal tovább tudnak kiszolgálni bennünket.

A színtanácsadás olyan befektetés, amelyre egyszer kell rászánni magunkat, de egész életünkben megtérül

– jelentette ki.

(Borítókép: Mészáros Virág)

Rovatok