A TikTok élő adásai hatalmas üzletet jelentenek – nemcsak a tartalomgyártók, hanem a platform számára is. A virtuális ajándékok révén a TikTok akár a befolyt összegek 70 százalékát is megtarthatja, miközben a meglehetősen laza moderáció miatt egyre több kiskorú válik szexuális kizsákmányolás áldozatává.
Mára a TikTok világszerte az egyik legnépszerűbb közösségi platformmá nőtte ki magát, különösen a fiatalok körében, akik éjjel-nappal a rövid videókat görgetik hosszú órákon át, vagy csevegnek széles közönség előtt barátokkal, ismerősökkel. Az alkalmazás egyik kiemelkedő funkciója ugyanis a LIVE (élő adás), amely lehetőséget biztosít a felhasználóknak, hogy valós időben kommunikáljanak a nézőikkel, ajándékokat kapjanak, így pénzt is keressenek vele. Nem is keveset.
Az utóbbi években azonban egyre több botrány látott napvilágot a TikTok élő adásaival kapcsolatban, amelyekben gyakran fiatalkorúak többnyire rejtetten, de szexuális tartalmakat közvetítettek – mindezt úgy, hogy eközben a moderátori szerepét nem túl jól végző közösségi felület jelentős bevételre tett szert.
A TikTok LIVE funkcióját – amelyet sokszor csak az internet pöcegödrének neveznek – csak 18 éven felüliek használhatják, és legalább 1000 követővel kell rendelkezniük ahhoz, hogy élő adást indíthassanak. Az élő közvetítések során a nézők virtuális ajándékokat küldhetnek az alkotóknak, amiket a tartalomkészítők valódi pénzre válthatnak. Persze nézni bárkinek van lehetősége a videókat. Az ajándékok ára széles skálán mozog. A platform oldalára fellépve bárki számára nyilvánvalóvá válik, hogy temérdek mennyiségű és különböző ajánlatcsomagba összeállított pénzérmécske vásárolható meg. A felhasználók legkevesebb 30 érmét kénytelenek megvásárolni, ami 150 forintjukba kerül, így egy érme nagyjából 5 forintba fáj.
Ez magában nem tűnik egy horribilis összegnek, azonban könnyen bele lehet futni komolyabb költekezésbe is. A legnépszerűbb kis ajándékok, a rózsa, a TikTok-logó vagy éppen a „tölcséres fagyi”, mindössze egy aranyba kerülnek, míg a legdrágább az élő adásban jelenleg 44 999 érmébe kerülő TikTok Universe, ami átszámítva több mint 200 ezer forint. A hazai színtéren már a több száz vagy néhány ezer aranyért vásárolt ajándékok is nagynak számítanak, de itthon még így is havonta több százezer forint ütheti egyesek markát. Ráadásul nemcsak a userek, de a platform is nagyot kaszálhat az élőkkel, ugyanis
amikor a felhasználó pénzre váltja az ajándékokat, a TikTok 50–70 százalék közötti részesedést von le belőlük – ez a platform egyik legjelentősebb bevételi forrása.
Bár a TikTok hivatalosan tiltja a szexuális tartalmakat, a gyakorlatban számos felhasználó trükkökkel és kódolt üzenetekkel könnyedén megkerüli ezeket a szabályokat. Egy BBC-s oknyomozás szerint különösen Afrikában, például Kenyában, fiatal nők – gyakran még fiatalkorúak – szexuális jellegű tartalmak közvetítésével keresnek pénzt élőben. A nézők kódolt üzeneteket és szlengeket használnak az élő közvetítések során, hogy elkerüljék a moderátorok figyelmét. Ilyen például a „kinembe”, ami szuahéli nyelven például klitoriszt jelent, ezt pedig a moderátorok mindeddig nem tudták kiszűrni.
A lap által feltárt esetekben a fiatal lányok és nők átlagosan napi 6-7 órát töltöttek élő közvetítéssel, átlagosan 13–21 ezer forintot keresve egyetlen éjszaka alatt. Mindez a szemünkben nem feltétlenül számít egy hatalmas összegnek, az afrikai országban azonban ez bőven a létminimum feletti életet biztosíthatja, így egyre népszerűbb a fiatal szegény lányok körében. De mi a helyzet az ezer követős „beugróval”?
A rendszer már erre is kiépült a TikTokon, a platformon ugyanis
megjelentek a digitális stricik, akik nagy követőbázisuk révén lehetővé teszik a kisebb felhasználók számára, hogy közvetítsenek, ezért cserébe pedig jutalékot kapnak.
Mindez önmagában még mindig nem tűnik olyan veszélyesnek, mint ha valaki szexmunkásként az utcán próbálna kuncsaftokat szerezni, azonban néhány esetben a TikTokon megismert férfiak más platformokon vagy akár személyesen is szexuális szolgáltatásokat vásárolnak ezektől a lányoktól. A kiskorúak részvétele egyértelműen emberkereskedelmi és gyermekvédelemmel kapcsolatos problémákat vet fel.
Vannak olyan korcsoportok, akik teljesen védtelenek az élő tartalmakkal szemben. Hiába beszél ezekről a gyermekekkel a szülő vagy a pedagógus, ha kontroll és felügyelet nélkül használhat egy gyermek fájlmegosztó oldalt vagy streamingszolgáltatót, akár rövid ideig is. Felügyelet nélkül hamar eljuthatunk odáig, hogy az algoritmus kioszt egy nem neki való videót egy akár engedélyezett, szülő által jóváhagyott tartalom után is. A gyerekek pedig őszinték, megosztják érzelmeiket, sokszor megbeszélik és elmondják egymásnak azt, ha valami olyat láttak, ami nem megszokott. Ebben ez az igazán veszélyes, hogy ezek a tartalmak nemcsak egy gyermeket tudnak traumatizálni, hanem gyakorlatilag egy egész közösséget is
– nyilatkozta korábban a TikTok-élők kapcsán lapunknak dr. Zelena András, a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem tanszékvezető egyetemi docense.
Bár a TikTok hivatalosan azt állítja, hogy zéró toleranciát alkalmaz a gyermekek kizsákmányolásával és a szexuális tartalmakkal kapcsolatban, számos bizonyíték utal arra, hogy a vállalat tudott ezekről a problémákról, de nem tett eleget a megoldásuk érdekében. Egy amerikai bírósági dokumentum szerint az oldal „Project Meramec” néven saját belső vizsgálatot végzett 2022-ben, amely megerősítette, hogy
több százezer kiskorú használta az élő adásokat, ahol a szexuális kizsákmányolás is gyakori volt.
Azonban a jelentés szerint a platform nem tett lépéseket ennek visszaszorítására, mivel az ilyen tartalmakon keresztül jelentős bevételhez jutott.
A „Project Jupiter” nevű másik vizsgálat során az is kiderült, hogy a TikTok élő közvetítési rendszere pénzmosásra, drogkereskedelemre és terrorista szervezetek finanszírozására is alkalmas volt. A Utah állam által indított perben az ügyészek azzal vádolták meg a tartalommegosztót, hogy szándékosan teremtett egy olyan ökoszisztémát, amelyben a virtuális valutát szexuális vagy illegális tevékenységek ellenértékeként használják fel. Pedig bőven lenne megoldás az égető problémára. A TikToknak hatékonyabb moderátori rendszert kellene kialakítania, amely nemcsak az explicit szavakat, hanem a kódolt jeleket és gesztusokat is felismeri. Emellett szigorúbb és kijátszhatatlan életkori ellenőrzésre lenne szükség, amelyben arcfelismerő és más életkor-ellenőrző technológiák bevezetése segíthetne kiszűrni a kiskorúakat. A legfontosabb mégis az lenne, hogy
a kormányoknak és szabályozó szerveknek komolyabb szankciókat kellene bevezetniük az olyan platformokkal szemben, amelyek tudatosan hasznot húznak a szexuális kizsákmányolásból.
Mindez persze nem egyszerű, hiszen az oldal élő adásai egy hatalmas pénztermelő gépezet fontos részei, amelyek jelentős bevételeket generálnak a virtuális ajándékokon keresztül. Azzal viszont, hogy a platform nem tesz eleget a szexuális tartalmak szűréséért, lehetővé teszi a kiskorúak kizsákmányolását, a pénzmosást és egyéb illegális tevékenységeket.
A NANE Egyesület bántalmazott nőknek és gyermekeknek szóló segélyvonala ingyenesen hívható a 06-80-505-101-es telefonszámon (h., k., cs., p.: 18:00–22:00, k.: 8:00–12:00, sze.: 12:00–14:00). Az egyesület segélyvonala külföldről a 06-1-267-4900 telefonszámon érhető el. További információ az egyesület segélytevékenységeiről a nane.hu oldalon található.
Az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat a nap 24 órájában, Magyarországról ingyenesen elérhető a 06-80-20-55-20-as telefonszámon.
Az áldozatsegítéssel kapcsolatos valamennyi kérdésben 0–24 órában az ország egész területéről hívható az Áldozatsegítő Vonal a 06-80-225-225 telefonszámon.
(Borítókép: Hannes P. Albert / picture alliance / Getty Images)