Ők lejtették vadóc össztáncukat a Fekete Lyukban
További Fortepan cikkek
Ma már a Fekete Lyuk is valami olyasmi, mint a budapesti Nirvana-koncert: utólag mindenki törzsvendég volt a rendszerváltás korának ikonikus alternatív klubjában, pedig akkor a Lyukat egy viszonylag szűk szubkultúra látogatta rendszeresen, a nagyközönség azokban az években inkább lakodalmasrock-kazettákat vásárolt nyakra-főre. Igaz, a Lyukban fellépett egy sereg, akkor vagy később országosan ismertté vált zenekar, megfordult ott a következő két évtized legtöbb fontos alakja az alternatív kultúrában, nem is beszélve a tucatnyi, a Lyuk köpönyegéből kibújó későbbi budapesti klubról. A Lyuk és a korszak néhány meghatározó zenekar Urbán Tamás fotóin.
A Fekete Lyuk a korábbi Ganz-Mávag Vörösmarty művelődési házának pincéjében nyílt meg 1988-ban a 8. kerületi Golgota utcában, amikor már érezhetően lazábban fogta a gyeplőt az állampárt. A klubvezető, Nagy Gyula underground klubot akart, alternatív/rock/punk/dark zenékkel és koncertekkel, és rövid idő alatt a Lyuk lett A Hely a budapesti éjszakában. Bár a Lyukról durva, sokszor túlzó sztorik is keringtek, verekedésekkel, azért a hely nem erről szólt a visszaemlékezések szerint: "Elfogadottá vált, hogy akinek kedve tartja, az asztalon vagy a földön feküdhet, a közönség gyakran lejtette vadóc össztáncát, a pogót. Egy laza, több százas társaság számára, ha prüdériájától kellőképpen megszabadult, a Lyuk-as magatartás csöppet sem formabontó" - büszkélkedett egy korabeli interjúban Nagy Gyula.
A Lyuk még a kilencvenes évek első felében is a város vezető klubjai közé tartozott, de addigra már volt számos új hely a budapesti éjszakában, a Rockokótól kezdve a Saigonon át a Night Oilig. A Fekete Lyuk egyeduralma megszűnt, bár a hely hosszabb szünetek után még az évtized végén is működött, csak éppen már addigra többször is átkeresztelték. Urbán Tamás fotóin néhány hangulatkép a klubból, és jó néhány kép az ott gyakori vendég zenekarokról. Utólag nem sikerült mindenkit azonosítani, de aki felismeri magát vagy mást a fotókon, az bátran jelezze nekünk!
Urbán Tamás először az Ifjúsági Magazin fotósaként fényképezett a Lyukban.
(Fotó: Urbán Tamás / FORTEPAN)A Fekete Lyukba természetesen nem csak férfiak jártak, bármit is sugall a kép.
(Fotó: Urbán Tamás / FORTEPAN)A Lyuk meglehetősen puritán berendezését, csupasz betonfalait később más szórakozóhelyek is követendő példának tekintették.
(Fotó: Urbán Tamás / FORTEPAN)A képen a Pál Utcai Fiúk zenél épp, mely pont a Lyuk csúcsidőszakában számított a legmenőbb új alternatív zenekarnak. Az együttes végül különböző okok miatt nem tudta meglépni, amit olyan kortársai, mint a Kispál és a Borz vagy a Tankcsapda igen, és megmaradt klubzenekarnak.
(Fotó: Urbán Tamás / FORTEPAN)A csoportképen a szcéna több ismert vagy fontos tagja is látható, balról: Kamondy Ágnes zenész-énekesnő; Kelényi Tódor fesztiválszervező; ülnek a Kampec Dolores tagjai; mögöttük állnak Király Tamás divattervező és Kilián János punkzenész és a Lyuk dj-je; előttük ül a több formációban is zenélő Molnár Gábor; Balatoni "Boli" Endre és Czakó Sándor a VHK-ból; Szigeti Anikó, Müller Péter Sziámi, Kenderesi Gabi (Kampec Dolores). A kép jobb szélén pedig Pánczél Gábor alias DJ Boolek és Németh Róbert (Sziámi).
Közülük Kelényi Tódor, Király Tamás, Kilián János és Balatoni Endre már nem élnek.
(Fotó: FORTEPAN)