Erkély ezerféle lehet. A legjobbakra kifér egy ebédlőasztal és egy csomó balkonláda, a kisebbekre épp csak cigizni lehet kiállni. Van, amelyiket virágoskertté alakítanak, és van, amelyik olyan a házon mint a díszzsebkendő a zakó zsebében, amibe ugye senki nem fúj orrot. Vagyis nem használjuk semmire, de jól néz ki. És persze vannak a nyilvános lomtárak, ahová a régi hűtőt, az új hűtő dobozát, meg annak az izének a nyelét tesszük ki, amit ugyan nem használunk semmire, de ki tudja mire lesz még jó egyszer. Viszont annyi biztos, hogy itt a tavasz, és a szerencsésebb városlakóknak, mostantól télig eggyel több szobás lesz a lakása. Kihasználtuk a pompás apropót, és a Fortepan archívumából összeszedtünk egy csomó képet, amelyeken teraszok, erkélyek vagy épp lodzsák vannak. Mindenek előtt tisztázzuk, hogy melyik, melyik, mert sokan keverik a fogalmakat.
Ha teljesen szakszerűtlenül, de talán érthetően szeretnénk megfogalmazni a terasz lényegét, akkor azt mondhatjuk, hogy az nem a levegőben lóg. A terasz alatt épület vagy föld/beton/szikla, szóval valami van. Ez itt például a korábbi Brit Nagykövetség terasza a budai Várban, elképesztően klassz kilátással, 1943-ban. (Fotó:
ARCHIV FÜR ZEITGESCHICHTE ETH ZÜRICH / AGNES HIRSCHI / Carl Lutz / FORTEPAN)
A terasz egyik fajtája a tetőterasz, mely nem szorul különösebb magyarázatra. Ez a ház az Attila út 31-ben ma is áll, és a kilátás nagyjából ugyanilyen a tetejéről a Tabánra. Vajon fociznak-e rajta ma is, mint 1949-ben. És ha leesett a labda, akkor vajon lekiabáltak-e, hogy bácsi kérem tessék feldobni, vagy reálisan látták a helyzetet a gyerekek, és inkább lementek érte? (Fotó:
Kovács Márton Ernő / FORTEPAN)
A terasszal szemben az erkély a levegőben lóg. Ha megnyílna alattunk, akkor nem egy szobába pottyannánk, hanem a kertbe vagy az utcára. Esetleg az alattunk levő erkélyre. Az erkély mindig kilóg a ház homlokzatából, mint ahogy ezen az 1963-as fotón is látszik a budapesti Hollósy Simon utcában. (Fotó:
Fortepan / FORTEPAN)
A lodzsa viszont nem lóg ki, belesimul a ház homlokzatába: oldalról falak határolják és felülről is födém zárja le. Ha úgy tetszik az erkély kifelé, a lodzsa befelé alakít ki egy kis nyitott teret. Ezen a színes fotón, ami a budai Torockó utcában készült, nem is tudom, mi a merészebb. Ahogy a nő egyensúlyoz a korláton, vagy a hasvillantós ruhája 1942-ben. (Fotó:
Szőke Annamária/Anonime / FORTEPAN)
A párja is elég menőn néz ki saddle shoeban. (Fotó:
Szőke Annamária/Anonime / FORTEPAN)
Erről a ruháról se mondanánk meg, hogy nyolcvan évvel ezelőtti, legfeljebb a villanypózna árulkodik arról, hogy 1936-ban járunk. Na de vissza az eredeti témához! Az Istenhegyi úti villákon tökéletesen tanulmányozhatjuk a balkontípusokat. A lány alighanem egy erkélyen áll, a szemben levő villán tetőterasz és erkély is van. (Fotó:
Barna Ádám / FORTEPAN)
A lodzsa a gótika és a reneszánsz kedvelt formája volt, de nálunk igazából a lakótelepekkel terjedt el. A legtöbb "erkélyes" panelházon tulajdonképpen lodzsák vannak, csak egy-két kései kivételnél van valódi erkély, például Újpesten. (Fotó:
Fortepan / FORTEPAN)
Az art deco idején több oyan ház is épült Budapesten, amelyeknek a homlokzatát szinte csak az erkélyek díszítik. Ilyen ez a Retek utcai ház is, amit a két tervező, Fenyves István és Fried Miksa megfejelt egy tetőterasszal is. Érdemes volt, gyönyörű a kilátás belőle, ahogy az ezen az 1938-as fotón is látszik. (Fotó:
Lissák Tivadar / FORTEPAN)
1972. Itt nem csak a ruhák árulkodnak arról, hogy már előbbre járunk az időben, elég megnézni mi minden van kipakolva. (Fotó:
Fortepan / FORTEPAN)
Tetőterasz a Logodi utcában, 1933. A háttérben a Postapalota épülete látszik, amelyet épp most kezdtek irodaként hirdetni. (Fotó:
Fortepan / FORTEPAN)
Két világ határán 1966-ban: egy modern épület lodzsáján támaszkodó lányka a Horváth utcában, a másik oldalon még a régi Buda emlékei földszintes házakkal. Ma már irodaházak vannak a helyükön. (Fotó:
Fortepan / FORTEPAN)
A Kútvölgyi Kórház tetőterasza elképesztően menőn nézett ki 1963-ban. Valószínűleg sokat dob a képen, hogy nincsenek még sűrűn beépítve a hegyek a háttrében. (Fotó:
Juráncsik Norbert / FORTEPAN)
És egy egészen régi tetőterasz az Üllői útról, a Pázmány Péter Tudományegyetemé (ma Semmelweis Egyetem). A háttérben a Ludovika épülete. A fotó 1922-ben készült. (Fotó:
SEMMELWEIS EGYETEM LEVÉLTÁRA / FORTEPAN)
1936, Eszék utca, tetőterasz. Pedálos autó. (Fotó:
Fortepan / FORTEPAN)
1975, Visegrádi utca, tetőterasz. Nem pedálos autók. (Fotó:
UVATERV / FORTEPAN)
Végül egy elképesztően klassz dizájnterasz a Körszálló tetején, 1974-ből. Akár egy mai épületé is lehetne. De vajon mit csinálnak azok a toronydaruk a Várban? (FRISSÍTVE: Mivel rengetegen megírtátok a választ a költői kérdésre, idebiggyesztem én is: a Hiltont!) (Fotó:
Bauer Sándor / FORTEPAN)