Jó napot kívánok, érdeklődni szeretnék, hogy az NDK turmixgép, a levehető ajtós, megérkezett-e már?
A magyar kabarétörténet egyik legjobb darabját és abból az egész korszakot elképesztő sűrűséggel leíró szállóigévé vált kérdést köszönhetjük Kern Andrásnak: az 1979-es Halló, Belváros ugyan a korszak állami telefonszolgáltatását figurázta ki, de a fentebb olvasható, a kabarétréfa során többször visszatérő sor a szocialista tervgazdálkodásról, a hiánygazdaságról és pult fölötti és alatti kereskedelemről ugyanúgy mesél.
Alábbi válogatásunk olyan képeket mutat meg a Fortepan archívumából, amik mintha egyenesen a Kern András által megidézett Vasedény boltban készültek volna. Ha nem pont így, de azért szépen szemléltetik, miként váltak ha lassan is, de egyre biztosabban a magyar háztartások részeivé a különféle háztartási műszaki cikkek, kisgépek. És elöljáróban annyit elárulhatunk: fotósorozatunk happy enddel zárul!
1958: Budapest, V. Kossuth Lajos utca 2/b, Keravill üzlet, bemutatóterem. A spontán elkapott pillanatképen egy eladó a pultra fölhalmozott különféle műszaki cikkeket mutatja be egy vásárlónak. Láthatunk itt hősugárzót, többféle kávéfőzőt, vasalót, kenyérpirítót, a háttérben egy jókora rádiót. (Fotó:
Bauer Sándor / FORTEPAN)
1959: nem tudunk másra gondolni, mint hogy ezt a fali csaphoz csatlakoztatott turmixgépet a víz hajtja. A 60 évvel ezelőtti minőségi buheratechnológiáról nem találtunk megnyugtató leírást. Frissítés: "A vízhajtású turmixgép nem buheratechnológia, ez gyárilag ilyen. Nekünk akkoriban vízzel hajtott krumplipucoló gépünk volt (természetesen NDK-s), ami egy kb. 4-5 liter űrtartalmú, belül rücskös műanyag edény, az alsó része egy tányér, amely ugyanígy vízhajtással forgott, és a rücskös fal lassanként ledörzsölte a krumplihéjat. A gépet a mosogatómedencében kellett használni, hogy a víz el tudjon folyni. Akkor még nem volt divat a környezetvédelem, meg a vízzel való takarékosság" – írta olvasónk, Márta. (Fotó:
Bauer Sándor / FORTEPAN)
1959: Svájci "Turmix" turmixgép és nyugati gyártmányú kakaókészítő gép egy magyar vendéglátóipari egységben. (Fotó:
Bauer Sándor / FORTEPAN)
Háztartási kisgépszett 1960-ból, meglehetősen praktikus üvegmosófejjel. (Fotó:
Bauer Sándor / FORTEPAN)
Hogyan pucoljuk tökéletesen tisztára a tejértes tejesüveget vadonatúj konyhai robotgépünkkkel? (Fotó:
Bauer Sándor / FORTEPAN)
Svájci gyártmányú, "Turmix" márkájú turmixgép. Színes, a szocialista erkölcstől és konyhaeszménytől kissé távol álló reklámfotó, bikinis manökennel, 1962-ből. (Fotó:
Bauer Sándor / FORTEPAN)
1962: turmixgéppel készül az egészséges és ízletes turmix a turmixbárban. (Fotó:
Bauer Sándor / FORTEPAN)
Egy dombóvári üzlet kissé kaotikus villamossági kirakata, 1964-ből. Van itt minden, Lehel 120 hűtőszekrény, Himfi mosógép (a Hajdúsági Iparművek terméke), centrifuga (szintén HIM), Venus porszívó (magyar gyártmány), többféle padlókefe, hősugárzó. A kirakat maga szakiskolai gyakorlati versenyre készült, egy tokaji diák műve. (Fotó:
Erky-Nagy Tibor / FORTEPAN)
Háztartási bolt kirakata, többféle termosszal, kávéfőzővel, hajszárítóval, vasalóval, és középen, külön állványon Üstökös (Komet) márkájú NDK-s multifunkciós konyhai robotgéppel (1964). (Fotó:
Erky-Nagy Tibor / FORTEPAN)
Még egy kép Dombóvárról: a Napsugár Áruház (Hunyadi tér 2.) háztartási gépeket és egyéb műszaki cikkeket felvonultató polcai (1972). (Fotó:
Erky-Nagy Tibor / FORTEPAN)
Szép, mint öt vasaló szándékos találkozása a bolti kirakatban (1973). (Fotó:
Bauer Sándor / FORTEPAN)
1974: a gödöllői Szövetkezeti Áruház műszaki osztályának kínálata. A Szabadság téri háztartási boltban a hűtőszekrényeken, fagyasztógépeken kívül olyan alapvető szocialista műszaki cikkeket lehetett kapni, mint például a VEF táskarádió, BRG MK-25 kazettás magnó, Videoton TC 1607 "Tünde" fekete-fehér televízió. A hűtőben elhelyezett dekorációs termékek: Csárdás ömlesztett cikkelyes sajt, Globus löncshús, Pepsi-Cola, konzerv halászlé, fehér és vörös bor (Medoc, Kiváló Áruk Fóruma matricával). (Fotó:
Bauer Sándor / FORTEPAN)
1976-ban nyitott a Skála Budapest Szövetkezeti Nagyáruház (XI. kerület, Schönherz Zoltán út, ma Október huszonharmadika utca). A képen a műszaki osztály híradástechnikai részlege, Orion és Videoton tévékkel. (Fotó:
Urbán Tamás / FORTEPAN)
1977: és igen, megérkezett! A legendás NDK turmixgép, az RG-28 bemutatója a háztartási kisgép osztályon, a Corvin Áruház bevásárlóközpontban. A képen a keverőtálas habverő funkcióját szemlélteti egy áruházi dolgozó. (Fotó:
Urbán Tamás / FORTEPAN)
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!