Londoni felzárkózópiac-elemzők az őszi önkormányzati választások után várnak új hitelmegállapodást a magyar kormány, valamint a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az EU között. A Reuters is megpróbállt válaszolni a felmerülő főbb kérdésekre.
A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési és elemző részlegének hétvégi kommentárja szerint a magyar kormány az októberi helyhatósági választások előtt nem fogja beterjeszteni a 2011-re szóló költségvetési tervezetet. Az IMF és az EU küldöttsége valószínűleg akkor visszatér Magyarországra az új hitelprogram és a módosított feltételrendszer megvitatására.
A pénzintézet szerint a kormány által bejelentett legutóbbi intézkedések jó eséllyel elégségesek lesznek ahhoz, hogy az idei hiányt a cél közelében lehessen tartani. Továbbra is lehetséges a 3,8 százalékos deficitcél csekély túllépése, de ennek mértékét valószínűleg sikerül kéttized százalékponton belül tartani – vélekednek a cég londoni elemzői.
A JP Morgan szakértői ugyanakkor kiemelik: jóllehet az IMF szeretné, ha a kormány kitartana a hazai össztermék 3 százalékánál kisebb jövő évi államháztartási hiánycél mellett, a Fidesz azonban eddig nem vállalt erre kötelezettséget, és valószínűleg megpróbál ennél kissé magasabb hiányt elfogadtatni, szerkezeti reformokért cserébe.
A londoni elemzők közül többen azonban már a hétvégén felfüggesztett tárgyalások kezdete előtt megjósolták, hogy a görögországi költségvetési válság miatt nem lesz könnyű engedményt elérni a hiánycél ügyében az uniónál és a valutaalapnál.
Az Eurasia Group nevű vezető londoni gazdasági-politikai kockázatelemző és tanácsadó csoport már egy május közepi előrejelzésében azt írta, hogy a görögországi költségvetési és adósságválság miatt nehezebb lesz az újratárgyalás főleg az EU-val, és teljesen elképzelhető, hogy komoly feszültségek alakulnak ki a Fidesz-kormány és az unió között.
A BNP Paribas bankcsoport londoni befektetési részlegének nem sokkal későbbi helyzetértékelése szerint az IMF-fel megállapodásban kialakított deficitcélok nincsenek kőbe vésve, és a valutaalap rugalmas hozzáállása Magyarország számára is lehetővé tette a tavalyi hiánycél emelését. További elnéző magatartás azonban az IMF részéről már valószínűtlen, és kétséges, hogy a valutaalap belemenne egy újabb, jelentős magyarországi hiánycél-emelésbe, ha annak oka adócsökkentés lenne további költségvetési konszolidációs intézkedések nélkül.
A Fitch Ratings hitelminősítő a magyar gazdasági akciótervről nemrégiben kiadott londoni elemzésében azt írta: miután más EU-tagállamokra egyre nagyobb nyomás nehezedik a hiánycsökkentés gyorsítása végett, nem valószínű, hogy jelentősebb készség mutatkozna az unió és az IMF részéről bármilyen magyarországi költségvetési lazítás eltűrésére.
A Royal Bank of Scotland bankcsoport elemzésében az állt: az EU "éppen kétségbeesetten igyekszik" fenntartani az euróövezet hitelességét, költségvetési fegyelemre kényszerítve például Görögországot, így valószínűsíthetően vonakodik még a költségvetési engedékenység látszatától is más országok esetében.
A IMF-EU hitelkeret soros felülvizsgálati fordulója lezárásának elhalasztása azt jelenti, hogy Magyarország nem tudja lehívni az októberben lejáró hitelkeret fennmaradó részletét.
Ezzel kapcsolatban a Reuters megemlíti, hogy a forintnál rosszabbul csak a szerb dinár teljesített az idén a közép-európai devizák körében. A piacok hétfői nyitásakor a forint várhatóan egy százalék körül gyengülhet és ezzel párhuzamosan az államkötvények hozama is emelkedhet. Magyarország hitelfelvételi költségei ezáltal megemelkednek, ami a piaci változékonyság fokozódásával párhuzamosan szigorúbb monetáris politika adoptálására késztetheti a jegybankot a monetáris tanács hétfői ülésén.
A jegybank 10 hónapig tartó, összesen 425 bázispontos kamatcsökkentési szakaszt követően az elmúlt két hónapban nem változtatott 5,25 százalékos, rekord alacsony alapkamatán. A Reuters által megkérdezett 25 elemző egybehangzó véleménye szerint a jegybank most hétfőn sem nyúl az alapkamathoz, az EU-IMF küldöttséggel folytatott tárgyalások szombati váratlan megszakítása azonban kamatemelésre késztetheti, amennyiben a forint árfolyama jelentős mértékben gyengül.
A forint további gyengülése tovább fokozza a több ezer milliárd forint értékben külföldi devizában, különösen az erősen változékony és júliusban a forinttal szemben árfolyam rekordot döntő svájci frankban eladósodott háztartások törlesztési terheit.
A tárgyalások hétvégi megszakadása ellenére elemzők szerint a kormány végül meg fog állapodni az Nemzetközi Valutaalappal és az Európai Bizottsággal, de erre valószínűleg csak az önkormányzati választások után kerül sor. A kormány ezáltal több időt nyer 2011-es költségvetési tervének és a veszteséges állami vállalatok állami támogatás nélkül nyereségessé tételét szolgáló programjának kidolgozásához.
Elemzők szerint a tárgyalások megszakítása taktikai lépés is lehet a kormány részéről annak érdekében, hogy az őszi önkormányzati választások utáni időpontra halaszthassák el az EU által megkövetelt, jövő évi 3,0 százalékos GDP-arányos költségvetési hiánycél tartásához szükséges megszorító intézkedések bejelentését.
A magyar kormánynak le kell zárnia a hatályos segélycsomag mostani felülvizsgálati fordulóját ahhoz, hogy korábbi bejelentésének megfelelően új, 10-20 milliárd eurós "elővigyázatossági" hitelkeret megállapodást tudjon kötni a 2011-2012-es periódusra.
Magyarország eddig 12,8 milliárd eurót hívott le a 20 milliárd eurós IMF-EU hitelkeretből és elemzők szerint könnyedén finanszírozni tudja az idei évre előirányzott költségvetési deficitet a fennmaradó hányaddal.
A legkedvezőtlenebb forgatókönyv szerint viszont egy megállapodás hiánya olyan negatív piaci következményekkel járna, ami nem hagyna más választást a kormánynak, mint hogy ismét a tárgyalóasztalnál keresse az IMF kegyeit.