Index Vakbarát Hírportál

50 év, és utolérjük a Nyugatot

2013. január 9., szerda 18:56

Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) elnöke, Sir Suma Chakrabarti szerint az EU keleti felében nagy a baj, és az is baj, hogy erre senki sem figyel. A német Handelsblatt című lap közölt összeállítást a térség helyzetéről. Ez a következtetésük: "a gazdasági válság következtében megakadt az euróövezet és a kelet-európai térség életszínvonala közötti különbség kiegyenlítődése".

Az Európa elfeledett válsága című összeállításban idézték az EBRD elnökét, aki szerint az a veszély fenyeget, hogy Európa keleti fele észrevétlenül végzetesen elszakad Nyugat-Európától. A média mindig csak az euróövezeti válságállamokról tudósít, és "senki sem beszél arról, hogy mi történik csendben és titokban Kelet-Európában" - mondta.

A régió tehetetlenül szenved az euróövezeti válságtól, hiszen éppen a recesszióval küzdő valutaunió a legfontosabb gazdasági partnere, és nem tud mit tenni az övezetet sújtó krízis ellen - emelte ki a Handelsblatt. A lap szerint a térség olyan helyzetbe került, mint egy gyerek a hátsó ülésen egy autóban, amely felett a sofőr elveszítette az irányítást.

A válság előtt a régióban a gazdasági növekedés üteme 3-4 százalékponttal nagyobb volt, mint az euróövezetben. Ez a különbség 1,5 százalékpontra csökkent. "Ha ez így marad, akkor több mint 50 év alatt éri el a térség az euróövezet jövedelmi színvonalát" - idézte a Handelsblatt Ewald Nowotnyt, az osztrák jegybank elnökét. Úgy tűnik, az EU déli tagállamai és a keleti periféria is "fogoly" a gyengülő termelékenység, a gyorsan növekvő munkanélküliség és az elkölthető jövedelem csökkenésének "lefelé tartó spiráljában" - tették hozzá az Európai Bizottságnak a 2012-es foglalkoztatáspolitikai és szociális fejleményeket bemutató jelentését idézve.

Különösen súlyos a helyzet a Balkánon, ahol csaknem minden országban 25 százalék fölötti a munkanélküliség. Az athéni, madridi, lisszaboni tüntetésekhez képest a társadalom nyugodt, de ez "talán csak a vihar előtti csend" - mondta a Handelsblattnak Dimitar Bechev, a Külkapcsolatok Európai Tanácsának (ECFR) elemzője.

Rovatok