Index Vakbarát Hírportál

Adósságokban ülnek a nemzetgazdaság irányítói

2013. február 1., péntek 16:29

Tízmilliós adósságok, készpénzben tárolt vagyonok, apadó számlák. A csütörtökön közzétett vagyonnyilatkozatok alapján úgy tűnik, az ország gazdasági vezetőinek többsége a magánéletben nem túl ügyesen forgatta a pénzét, komoly megtakarítással csak kevesen rendelkeznek, és ők is jellemzően bankszámlán tartják azt.

Kevés igazán vagyonos ember akad a nemzetgazdaság vezetői között, ugyanakkor nagyon fejlett pénzügyi kultúráról sem árulkodnak a Matolcsy György vezette NGM felsővezetőinek csütörtök este közzétett vagyonnyilatkozatai.

Csak a készpénz

Bár a befektetési tanácsadók rendszerint óvnak mindenkit attól, hogy készpénzben őrizgesse vagyonát, Matolcsy György évről évre egyre nagyobb összegeket dug a párnacihába. 2010-es nyilatkozatakor még csak egymillió forintot tartott kézben, 2013-ra megduplázta ezt az összeget.

A bankokból láthatóan kiábrándult: míg három évvel ezelőtt még ő maga is tanácsokat osztogatott az Unicreditnél havi 400 ezerért, és 3 millió forintot tartott bankszámláján, mostani bevallása szerint a számlája már üres (és pluszmunkát is csak a Heti Válaszba írt cikkei jelentenek). Ugyanakkor évek óta tartoznak neki 14 millió forinttal. Ha ezt egyszer vissza is kapja a miniszter, a saját maga által is pörgetett infláció miatt már kevesebbet fog érni, mint 2010-ben.

Szatmáry Kristóf, a gazdaságszabályozásért felelős államtitkár szintén a készpénzre esküszik (akárcsak számos parlamenti képviselő, holott a készpénz nemzetgazdasági szempontból több hátránnyal is jár: a korrupció melegágyának számít, költségesebb a számlán tartott pénznél, ráadásul a tulajdonosának kifejezetten rossz befektetés, hiszen nem ad kamatot, hozamot). Míg 2011-ben még csak 1,5 milliót tudott volna a zsebéből előrántani, mára 2,5 millió forintja van készpénzben Szatmárynak. Bár a vagyonnyilatkozatból az okok nem olvashatóak ki, a 2011-es 8 millió forintos megtakarítása egy év alatt 14,4 millióra duzzadt, a következő évre pedig 3 millióra apadt, miközben 6,5 milliós banki tartozását mindössze másfél millióval tudta törleszteni.

Óriási adósságok

A tárca dzsentrije egyértelműen Pleschinger Gyula államtitkár, aki miközben egy Jaguár XJR-rel járja az utakat, 62 millió forint bankhitellel tartozik még úgy is, hogy tavaly óta is már 13 millió forintot törlesztett. Ennek forrása a vagyonnyilatkozatból egyébként nem derül ki, számláján ugyanis mindössze 700 ezer forinttal van kevesebb, mint tavaly.

Az államtitkár egyébként a tőzsdén is próbálkozik, OTP- és Mol-részvényei egyaránt vannak. A vagyonnyilatkozatából az nem derül ki, hogy a névértéken vagy aktuális árfolyamon adta-e meg az értéküket, de miután a 2011-es és 2013-as értékek megegyeznek, az valószínűsíthető, hogy a 85 000 forintos OTP- és a 150 000 forintos Mol-pakettet névértéken számolta.

Csizmadia Norbert gazdaságtervezésért felelős államtitkárnak is inkább csak tartozásai vannak, bár tavaly sikerült kicsit faragnia adósságából, még mindig 4,2 millió forinttal tartozik az Erste Banknak.

A legoptimistább NGM-es államtitkárnak Cséfalvay Zoltán tűnik. Ha odáig nem is merészkedik, hogy banki megtakarításának nagy részét forintban tartsa, láthatóan nem tart attól, hogy nem lesz majd miből fizetnie a törlesztőt. Miközben mindenfelől azt hallani, hogy szinte már senki nem vesz fel új hitelt a válság óta, az államtitkár idei nyilatkozata szerint 10,2 millió forintra duzzasztotta banki tartozásait, pedig tavaly már csak 600 ezerrel volt adós egy előző hitelből.

Nem népszerű az állampapír

A magyar állampapírt népszerűsítő kormányzati törekvések és reklámok ellenére alig akad olyan állami vezető, aki állampapírban tartaná a pénzét. Nem csak a nemzetgazdasági miniszter nem tett nagy összegeket a jól jövedelmező magyar állampapírba, de Orbán Viktornak, Balogh Zoltánnak, Semjén Zsoltnak, Hoffman Rózsának, Navracsics Tibornak és sok más miniszternek sem. Nekik egészen Békéscsabáig kell menniük a jó példáért: Vantara Gyula polgármester – aki egyébként tavaly és tavalyelőtt is vett egy-egy Toyotát – ötmillió forint értékű prémium magyar államkötvényt vásárolt.

Varga Mihály példája adhatott neki ösztönzést: a múlt héten lényegében munkáját vesztett IMF-ügyi miniszter hiába tartozik tízmilliókkal, láthatóan nem okoz neki gondot a törlesztés. Varga 2010-ben még 23 millióval tartozott a banknak, és 3 millióval magánszemélyeknek, azóta mintegy 16 millió forint adósságát fizette ki. A miniszter évek óta 1,35 millió forintot tart életbiztosításban, 2013-as nyilatkozatában 1,45 milliós államkötvényt is feltüntetett.

Rogán Antal fideszes frakcióvezetőnek, a gazdasági bizottság elnökének tavaly még hatmillió forintja volt állampapírban, idén már egy fillérje sincs. Takarékbetétje hárommillióval csökkent, banki tartozásai 59 millióról 30 millióra csökkentek, viszont egy vagy több magánszemélynek 18 millióval adósa.

Naszvadi György államháztartásért felelős államtitkár kollégáihoz képest igazi biztonsági játékosnak tűnik, és megtakarításai is jelentősebbek. Drága festményei mellett 2010-ben összesen 43 millió forintot tartott prémium államkötvényben, számláján pedig hárommillió forintot és 19 500 dollárt. Hogy vagyona néhány év alatt hogyan apadt ekkorát, az nyilatkozataiból nem derül ki, de tény: idén már csak 12,5 millió forintnyi államkötvénye volt, számláján 350 000 forint és 17 600 dollár.

Érdekes pénzmozgásokat találni egyébként az előző kormány gazdasági vezetőinek vagyonnyilatkozataiban is. Veres János egykori pénzügyminiszter például csekély összeggel tőzsdézik – a részvények során 20 000 forintot vallott be –, miközben van egy 60 milliós biztosítása, számláján 64 millió forint és 2 millió forintnyi deviza van. Más szerződések alapján összesen 300 millió forintot követel, ő maga 91 millió forinttal tartozik. Tavaly még több mint 428 millió forinttal tartoztak neki, ő 140 millióval volt adós, számláján viszont csak 2,9 millió forint volt. Gyurcsány Ferencnek pedig mintha csak adóssága lenne, a kötcsei ház megvásárlása után csaknem 65 milliós tartozás terhét nyögik.

A részvény jó befektetés

Az Index korábbi cikkéből kiderül, a magyar részvényeken lehetett a legtöbbet keresni az elmúlt bő másfél évtizedben. Aki 1995-ben 100 forintot tett a budapesti tőzsde vezető indexébe, a BUX-ba, és kibírta, hogy nem nyúl a pénzhez, évente átlag közel 20 százalékot nyert. Ezt kicsit is közelítő hozamot mással nem lehetett elkönyvelni. A legrosszabbul az járt, aki csak dollárt tartott a bankszámláján. A magyar államkötvények verik a pesti lakást.

Akiktől érdemes tanulni

A gazdasági életet hagyományos értelemben irányító vezetők néhány kivételtől eltekintve tehát nem sáfárkodtak túl jól saját pénzükkel: többségük adósságokban úszik, nincsenek megtakarításai, vagy ha vannak, azt is számlán, vagy készpénzben tartják. A pénzügyi manővereket a hétköznapi életben is jól ismerő embereket inkább a gazdasági tárcán kívül találjuk.

Győri Tibor, a Miniszterelnökség jogi ügyekért felelős államtitkára például nyugodt szívvel osztogathatna befektetési tanácsokat kollégáinak, megtakarításairól szóló vagyonnyilatkozata olyan hosszú, hogy tavaly még plusz mellékleteket is kellett csatolnia, hogy minden kiférjen.

Életbiztosításban 17,5 millió forintot és 71 000 eurót tart, lekötött betétben mindössze 300 000 forintot, számláján 3,5 millió forintot és 5100 eurót. Befektetési alapban 2 millió forintja, 40 500 eurója és 44 000 dollárja van és 1,9 millió forinttal még tartoznak is neki. Ezen kívül befektetési aranyat és fizikai aranyat és védett műalkotásokat is tart, tavalyi nyilatkozatában pedig még kincstárjegyről és befektetési jegyről és készpénzről is beszámolt.

De példát vehetnének akár Pintér Sándorról is. A belügyminiszter korábban eladott őrző-védő cégéből vagyonosodik, aminek a többmilliárdos árát évente törlesztik, idén is 500 millió jön be ebből. A legnagyobb megtakarításai: forint folyószámlán 385 millió forint, devizaszámláján 1,17 millió dollár, euró devizaszámláján pedig pedig 741 497 euró van. Emellett Mol- és Állami Nyomda-részvényei, valamint befektetési jegyei vannak, huszonhárom ingatlanban tulajdonos, annyi volt csak a változás, hogy az egyik pásztói telkét elcserélte egy szurdokpüspökire. Nagyjából 1,5 millió forint készpénz tüntetett fel, ugyanennyivel tartoznak is neki. Családjától és barátaitól 300 millió forintot vár, azaz 125 milliót már visszakapott tőlük.

A többi vagyonnyilatkozatról itt olvashat.

Rovatok