Index Vakbarát Hírportál

Kétharmadára estek a betéti kamatok

2013. március 5., kedd 12:37

Komolyan átrendezte a magyarországi bankok betéti kamatajánlatait a fél évvel ezelőtt indult jegybanki kamatcsökkentési hullám – derül ki a Bankmonitor.hu legfrissebb elemzéséből. Az akciós, feltételhez kötött kamatok 2,4-3,3 százalékponttal mérséklődtek tavaly augusztus vége óta, a feltételhez nem kötött normál betéti kamatoknál ennél nagyobb visszaesést is lehetett tapasztalni. A csökkenő várható infláció miatt azonban továbbra is lehet a pénzromlás ütemét 1-3 százalékkal meghaladó reálkamattal rendelkező ajánlatokat találni a piacon, ami nemzetközi viszonylatban is magasnak számít.

Jelentősen átrendezte a Magyarországon elérhető bankbetéti kamatajánlatokat az a 2012. augusztus 28-án indult jegybanki kamatcsökkentési hullám, amelynek eredményeként hét lépésben 7 százalékról mára 5,25 százalékig csökkent az irányadó kamatláb – derül ki a Bankmonitor.hu legfrissebb elemzéséből.

„A különböző feltételek teljesítéséhez kötött, kiemelt kamatszintet kínáló – egy éves futamidejű  –  betétek esetében a fél évvel ezelőtt 9,13 százalék volt a legmagasabb elérhető EBKM az országos hálózattal rendelkező bankok ajánlatában. Mára a legjobb ajánlat 6,34 százalékra rúg, ami 2,74 százalékpontos csökkenésnek felel meg” – mondja Bonda Balázs, a cég elemzője.

A feltételhez nem kötött bankbetétek esetében a legjobb ajánlat tavaly augusztus végén kereken 8 százalék volt, míg ma 5,75 százalékos kamatot kínál a legjobb lekötési ajánlat. „Egyes bankoknál azonban még ennél is nagyobb vágást lehetett tapasztalni a betéti ajánlatokban: a fél évvel ezelőtt a legmagasabb 8 százalékot kínáló bank ma már csak 4,5 százalékot ad egy éves lekötésre, ami 3,5 százalékpontos visszaesés” – emeli ki az elemző.

Azt, hogy egyes bankok a jegybanki kamatcsökkentés mértékénél jobban vágták vissza a lekötési ajánlataikat Bonda Balázs szerint annak köszönhető, hogy már egyre kevesebb pénzintézet küzd azzal a szükséglettel, hogy forrást kell bevonnia a lakosságtól.

„A finanszírozási egyensúlytalanságok több esetben is mérséklődtek, vagy megszűntek, a hitelkereslet és így a hitelkihelyezés is alacsony, aminek eredményeként nincs olyan mértékű forrásbevonási, azaz betétgyűjtési kényszer, mint volt egy évvel ezelőtt. A jegybanki kamatcsökkentéssel párosulva mindez jelentős mértékben átrendezte a bankbetéti kamatokat” – mondja a Bankmonitor.hu elemzője.

Vonzók maradtak a reálkamatok

Hasonló környezetben, 8 százalék helyett 5-6 százalékos bankbetéti kamatszintekkel szembesülve jogosan merülhet fel a kérdés, hogy érdemes-e még bankban kamatoztatni a pénzünket? Az elemzés szerint a válasz igen, a jegybanki kamatvágásokkal egy időben ugyanis az inflációban egy erőteljes pozitív fordulat következett be. Az MNB előrejelzése szerint az idei évre várható infláció 3,3 százalék lesz, ami 1,5 százalékponttal alacsonyabb a 2012. szeptemberi prognózisnál. Ennek köszönhetően pedig a reálkamatok – azaz a bankbetétekkel az infláció felett elérhető értéknövekedés – relatíve jól tudták tartani magukat a betéti kamatok visszaesése ellenére.

Jelenleg az infláció felett elérhető reálkamat a normál bankbetétek esetén jellemzően 1-2,2 százalék között szóródik jelenleg, míg a feltételhez kötött betétek esetében 2,1-2,9 százalék között. „A tavalyi évben volt olyan időszak, amikor 4 százalékos várható reálkamat mellett köthettük le pénzünket, ami olyan kiugróan magas volt, hogy megfelelt a hosszú távú amerikai tőzsdei reálhozamnak.

Azonban szerintünk ez az állapot hosszú távon nem tartható fent, így az elmúlt időszakban bekövetkezett reálkamat mérséklődés sokkal inkább tekinthető egy rendkívüli állapot korrekciójának, mintsem egy drámai visszaesésnek”– magyarázza Bonda Balázs. Hozzáteszi: a Magyarországon jelenleg elérhető 1,0-2,9 százalékos reálkamat továbbra is jelentősen meghaladja a Nyugat-Európában jellemző zéró közeli reálkamat értéket.

Rovatok