Megerősítette pénteken az Egyesült Államok lehetséges legjobb, "AAA" szintű szuverén adósbesorolását a Fitch Ratings, stabil kilátással.
A nemzetközi hitelminősítő a péntek esti londoni bejelentéshez fűzött elemzésében kiemelte, hogy az Egyesült Államok finanszírozási rugalmassága páratlan, mivel az amerikai dollár a világ elsődleges tartalékvalutája, és az amerikai állampapír a globális kockázati alapmérce. Emellett az amerikai tőkepiacok a legmélyebbek és leglikvidebbek az egész világon.
Mindez azt jelenti, hogy az amerikai besorolás államadósság-tűréshatára magasabb, mint más, ugyancsak "AAA" besorolású gazdaságoké, írja az MTI.
Az amerikai kincstár-értékpapírok külföldi tulajdonlása a tavaly októberi adósságplafon-válság óta minden hónapban emelkedett, jelezve, hogy az akkori patthelyzet nem kezdte ki a dollár szerepét – áll a Fitch londoni elemzésében.
A hitelminősítő kiemeli azt is, hogy az Egyesült Államokban erőteljes államháztartási konszolidáció megy végbe. A Fitch Ratings előrejelzése szerint az amerikai szövetségi államháztartási hiány az idei pénzügyi évben a hazai össztermék (GDP) 2,9 százalékára csökken a tavalyi 4,1 százalékról és a 2009-ben mért 9,8 százalékról.
A Fitch londoni elemzőinek várakozása szerint az Egyesült Államok GDP-arányos bruttó államadósság-rátája 2014 végén 100 százalékon tetőzik, utána enyhe ívben 98 százalékra csökken 2018-ig, majd 2024-ig 104 százalékra emelkedik vissza.
A Fitch Ratings hangsúlyozza, hogy az Egyesült Államok esetében a 110 százalékos államadósság-rátát tartaná már összeegyeztethetetlennek az "AAA" besorolás fenntartásával. Ez a küszöbérték a legmagasabb a Fitch által besorolással ellátott összes államadós között, tekintettel az Egyesült Államok kivételes finanszírozási rugalmasságára.
A hitelminősítő szerint az amerikai gazdaság növekedési üteme meghaladja a legtöbb fejlett ipari gazdaságét, jóllehet az Egyesült Államok saját történelmi távlatú normáihoz képest lanyha. A Fitch Ratings előrejelzése szerint az amerikai GDP-érték 2014-ben 2 százalékkal, jövőre 3,1 százalékkal, 2016-ban 3 százalékkal növekszik.
A cég azzal számol, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve októberben befejezi eszközvásárlási programját, és 2015 közepétől kamatemelésbe kezd.
A Fitch tavaly októberben leminősítés lehetőségére utaló negatív felülvizsgálat alá vette az Egyesült Államok "AAA" osztályzatát, azzal az indokkal, hogy akkor még nem volt megállapodás a Fehér Ház és a kongresszus között az államadósság-limit emeléséről vagy felfüggesztéséről.
A hitelminősítő idén márciusban végül leminősítés nélkül fejezte be a negatív kihatású amerikai besorolási felülvizsgálatot, indoklása szerint azért, mert az amerikai szövetségi adósságlimitet februárban sikerült még időben felfüggeszteni ahhoz, hogy – a 2011. augusztusi és a tavaly októberi válságokkal ellentétben – elkerülhető legyen az Egyesült Államok hitelképességébe vetett teljes bizalom megrendülése.
Ha a Fitch megvonta volna az amerikai "AAA" szuverén minősítést, az Egyesült Államoknak már két nagy nemzetközi hitelminősítőnél lenne a legjobb besorolásnál alacsonyabb államadós-osztályzata. A Standard & Poor's ugyanis már 2011-ben megvonta az Egyesült Államoktól az "AAA" szuverén osztályzatot, egy fokozattal a jelenleg is érvényes "AA plusz"-ra süllyesztve a besorolást.
Az S&P annak idején azzal a véleményével indokolta e döntését, hogy az akkori adósságlimit-emelési vita lezárásaként létrejött államháztartási konszolidációs terv elégtelen a középtávú amerikai államadósság-pálya stabilizálásához.