Index Vakbarát Hírportál

Bezárt a Nokia komáromi gyára

2014. november 30., vasárnap 10:18

A hónap végén bezárt a Nokia Komárom Kft. telefongyára, írja az MTI.  A gyár utolsó 24 dolgozójának leépítését pénteken jelentették be a megyei munkaügyi központban. Ők intézték az üzem felszámolásának adminisztratív teendőit.

A gyárnak 1620 aktív dolgozója volt, közülük 1024 magyar és 272 szlovák munkavállaló már elhelyezkedett. Az Országos Foglalkoztatási Közhasznú Kft. kedden Komáromban irodát nyit, ahol tanácsadással és képzéssel segítik a még állást keresőket. Kilencven ember vesz részt logisztikaiügyintéző-, targoncás-, tb-ügyintéző- és PLC-programozóképzéseken, a végzés után jó eséllyel találhatnak állást. Az iroda 2015 júniusáig működik.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a minisztérium parlamenti államtitkáraként még júliusban utasította a Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA) vezetőit, hogy gyorsítsák fel a tárgyalásokat azokkal vállalatokkal, amelyek Komáromban termelő beruházást akarnak létrehozni:  

A Nokia mobilüzletágát megvásárló Microsoft július 17-én jelentette be, hogy bezárja a komáromi üzemet, ahol Lumia okostelefonokat gyártottak, mivel jó ideje kihasználatlanok a kapacitásai. A Microsoft világszerte racionalizálja működését, a következő egy évben 18 ezer munkahelyet szüntet meg. A gyár Vietnamba költözik Komáromból, a Microsoft-csoport ugyanis azt tervezi, hogy részben vagy egészben Vietnamba telepíti át okostelefon-gyártását Kínából, Magyarországról és Mexikóból - írta a Napi.hu a Vietnamnet.vn-re hivatkozva augusztusban.

A megszűnő gyár alkalmazottai a törvényes juttatásokon túl átlagosan öthavi távolléti díjat és 150 000 forintos álláskeresési támogatást kaptak. A szlovák állampolgárok ugyanazokat a juttatásokat kapták meg, mint a magyar dolgozók.

A Nokia 2000-ben kezdte meg komáromi tevékenységét, árbevétele alapján a legnagyobb magyar cégek közé tartozott, az Opten cégtárának adatai szerint a Nokia Komárom Kft. 2010-ben 1017 milliárd forintnyi, vagyis a magyar GDP 3,6 százalékát kitevő árbevételt ért el, míg 2009-ben 1075 milliárdot, 2008-ban, a válság előtt, 1292 milliárd forintot könyvelt el árbevételként.

Rovatok