Hiába jelentett be drasztikus kamatemelést hétfő este az orosz jegybank, hogy megvédje a rubel árfolyamát és megfékezze az inflációt. Keddtől az eddigi 10,5 százalék helyett 17 százalék az irányadó kamat. Ehhez hasonló méretű kamatemelésre legutóbb az ország 1998-as csődje idején volt példa.
Ennek ellenére kedd reggel 71 rubelről 82-re nőtt az euró árfolyama, és 58-ről 66-ra nőtt a dolláré. A jegybanki kamatemelés csak néhány órára állította meg a rubelt, délután folytatódott a szabadesés. Itt nézegethet megvadult rubel-árfolyamot.
Lényegében ez történt, a pénteki kamatemelésnél is – akkor emelték 10,5 százalékra – javulást akkor sem hozott a lépés. A zavart jelzi, hogy a Kreml kedden elzárkózott a jegybank szinte példátlan lépésének kommentálásától.
A rubelt az viseli meg, hogy a piacok attól tartanak, hogy további szankciókat léptet életbe az Egyesült Államok Oroszországgal szemben Moszkva Ukrajnát érintő politikája miatt. Ezen kívül nagy gondot jelent az olaj árának a zuhanása is, hiszen az orosz export kétharmada származik olaj- és földgázból. Mindeközben menekül a külföldi tőke is, idén durván 75 milliárd dollárt vittek ki az országból. A problémák miatt nagy a baj a költségvetéssel is, 10 százalékkal is megvághatják a kiadásokat, hogy ellensúlyozni tudják a kieső bevételeket, emlékeztet a Portfolió.
Az Equilor szerint már hetekkel ezelőtt meg lehetett volna állítani a rubel gyengülését egy sokkal kisebb kamatemeléssel. Úgy tűnik, a jegybankárok sem hitték el, hogy a piaci szereplők ki tudnak kényszeríteni egy ilyen lépést.
Az orosz vezetés az elmúlt hónapokban biztos volt abban, hogy az olaj világpiaci ára nem csökken 85 dollár alá. Így nyilatkozott korábban az orosz pénzügyminiszter, Anton Sziluanov, és a Rosznyefty vezetője, Igor Szecsin is. Úgy vélték, 80 dollár alatt már Szaúd-Arábiának is felborulna a pénzügyi egyensúlya, ezért bizonyosak voltak benne, hogy az OPEC beavatkozna, ha az ár ez alá esne. Ehhez képest a Brent olaj ára kedden már 59 dollár alatt járt.
A jövő évi orosz költségvetést 90 dolláros olajárszint mellett tervezték, a kiadások visszafogása súlyos feszültségekkel jár. Nem is beszélve a politikai presztízsveszteségről, amelyet Putyinnak kell elszenvednie, aki mindeddig magabiztosan állította, hogy az országa elleni szankciók többet ártanak a Nyugatnak, mint Oroszországnak.
Eközben az orosz tőzsde értéke is egyre kisebb. Kedden az ott forgó papírok összértéke 384 milliárd dollárra esett. A Microsoftot 386 milliárdra értékelik. Egy hónapja az orosz tőzsde összértéke 531 milliárd dollár volt. Orosz szakértők szerint a papírok összértéke 350 milliárd dollár alá is eshet.