Nagy Márton, az MNB igazgatója az MTI-nek elmondta, hogy 370 ezer fogyasztói devizahitel-szerződés van még meg, ebből 250 ezer svájcifrank-alapú, amiből 88 ezer a személyi kölcsön, és 162 ezer darab a deviza-autóhitel.
A devizahitelekből 2014 végén még mintegy 400 milliárd forintot tettek ki a svájcifrank-hitelek, ebből 80 milliárd volt az összes személyi kölcsön, 320 milliárd forint az autóhitel. Most a svájci frank komoly felértékelődésével azok az autóhitelesek járnak a legrosszabbul, akik 2007-ben vagy 2008-ban vették fel, még a válság előtt az autóhitelüket. Korábban a lízingszövetség még csak 300 milliárdnyi frankalapú autóhitelről tudott.
Szerinte ugyanakkor most az átlagos autóhitelesnek nem is fog érdemben változni a törlesztőrészlete, hiszen a legfrissebb devizásmentés révén a bankoknak csökkenteniük kell a törlesztőrészletet 20-25 százalékkal, a svájci jegybank alapkamat-csökkentése révén 3-5 százalékot nyernek, a svájci frank árfolyamának emelkedése viszont átlagosan 25 százalékkal növeli a terheiket, szóval nagyjából nullánál lehetnek. Azt még hozzátette, hogy elég nagy a szórás, és ezért lehetnek olyanok, akiknek éppenséggel 25-30 százalékkal emelkedik majd a törlesztőrészletük.
A problémáról annyit mondott még, hogy majd a bankok megegyeznek az érintettekkel, ha akarnak. De úgyis akarnak majd, mert a bedőlt hitelekkel sokszor rosszabbul járnak.