Aggódnak a borászok, mert eltörölték a 98,7 forintos literenkénti jövedéki adót a fröccsre, írja az Agrárszektor. Pontosabban a szőlőbor és a szénsavas víz keverékére, amiben legfeljebb 8,5 százalék alkohol van és a bor aránya több mint 50 százalék.
Palackozott viceházmester tehát nem várható, de egyrészt sok borász attól tart, hogy jönnek majd nagyon olcsó palackozott fröccsök és a hungarikummá kinevezett italkeverést majd jól lejáratják.
Amitől viszont jobban tartanak a legolcsóbb borok gyártói, hogy az asztali és a minőségi boroknak egyaránt legalább 9 térfogatszázaléknyi alkoholt kell tartalmazniuk. Ezért az ilyen, 9 százalékos borokhoz nem kell sok szénsavas vizet keverni ahhoz, hogy fröccsnek számítson, és így adómentesen lehet csaknem tiszta, olcsó asztali borokat a piacra dobni.
Az asztali boroknál ráadásul van még egy literenkénti 30 forintos ellenőrzési díj is, ezt is meg lehet spórolni, ha kis vízzel fröccsé változtatjuk az egyébként sem csúcskategóriás borunkat. A 4-500, de még inkább a 2-300 forintos árkategóriájú boroknál pedig a literenkénti 120 forint azonnali költségelőny igen sokat számíthat.
Ráadásul a jelenlegi előírások szerint ilyen fröccsszerű terméket a jelenlegi előírások szerint nem is szabad borászati üzemekben csinálni, szóval teljesen új szereplők szoríthatják ki az olcsóboros szereplőket a legalsó, de egyébként régóta a legnépszerűbb árkategóriából. Jó tudni még azt is, hogy Magyarországon a borok több mint felét folyó borként adják el.
Most a lap szerint a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa azt akarja sürgősen, hogy ők is gyárthassanak adómentes fröccsöt, illetve, hogy addig szigorítsák még valahogy a fröccsgyártást, hogy a "visszaélési lehetőségeket" bezárják, és hogy legyen eredetigazolás és minőségvédelem a palackozott olcsó fröccsökön is. Addig is pedig óva intenek mindenkit, hogy gyorsan fröccsgyártó üzemet csináljon, mert szerintük úgyis változik majd fentiek mentén a szabályozás.