Nem kapott igazán jó bizonyítvány Magyarország az Európai Bizottságtól a csütörtökön megjelent 2015-ös országjelentésében. A jelentés szerint nem nagyon haladt az ország és a kormány a 2014-es országspecifikus ajánlások teljesítésével, a kormány lépései pedig több területen is egyensúlytalanságokat okoznak, amiket ki kellene javítani.
A bizottság elismeri, hogy 2014-ben nagyot lendült a magyar GDP, de (ahogy ezt az Index is megírta) ez leginkább olyan egyszeri hatásoknak volt köszönhető, mint a növekedési hitelprogram, az EU pénzek lehívása és a rezsicsökkentés.
Bár javult az elmúlt években, az ország külső eladósodottsága még mindig veszélyes szinten van, a működőtőke beáramlása, ami javíthatná az egyensúlyt, viszont lassult. Ez a bizottság szerint részben azért van, mert a kormány lépései a szolgáltató szektorban korlátozzák a versenyt és elbátortalanítják a befektetőket. A kiskereskedelemben bevezetett új szabályok, mint a vasárnapi zárva tartás vagy a veszteséges vállalatok engedélyének visszavonása aránytalanul érintik a különböző szereplőket és megnehezítik, hogy új cégek lépjenek be a piacra.
A pénzügyi rendszer és a hitelezés sem tért még vissza a normális kerékvágásba, és bár az NHP miatt nőtt a hitelezés, a bankok a nagy bürokratikus terhek miatt még mindig nem szívesen adnak maguktól kölcsön.
Szintén az egyensúlytalanságokat növeli a bizottság szerint a kormány kedvenc programja, a közfoglalkoztatás, ami a brüsszeliek szerint nem hatékony abban, hogy visszavezesse az embereket a munkaerőpiacra, sőt, félő, hogy benne ragadnak az emberek. A közmunka a jelentés szerint ráadásul torzítja más foglalkoztatáspolitikák hatását, és azzal fenyeget, hogy kiváltja a jóléti ellátásokat a legképzetlenebbek körében. Erre valószínűleg a kormány bólogatna is, hiszen épp ez a célja (legalábbis az utóbbi), a bizottság szerint viszont ez nem egy jó dolog.
Amivel jól állunk:
Amiben nem állunk jól: