Bő 1950 milliárd forintnyi értékpapír-állományt kezeltek tavaly decemberben önálló részvénytársaságként működő brókercégek Magyarországon. Ez jelentősen, 17,6 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adataiból.
A Buda Cash, a Hungária Értékpapír és a Quaestor nélkül 22 szereplős piacon egyetlen cégnek, az Erste Befektetési Zrt.-nek van közvetlen banki háttere, vagyis teljesen független szereplőből 21-nek van engedélye itthon. A piac ugyanakkor itt is meglehetősen koncentrált: az Erste leányán kívül három-négy nagyobb cégnek van jelentősebb részesedése – köztük a Concorde és az Equilor a legnagyobb.
Érdekesség, hogy a nem egészen két tucat cég között két vidéki is található az MNB nyilvántartásában: a Status Capital Befektetési Zrt. Szekszárdon, a Pláninvest Bróker Zrt. pedig Keszthelyen van bejegyezve.
Az önálló brókercégek részesedése ugyanakkor viszonylagosan nagy számuk ellenére nem meghatározó a magyarországi értékpapír-piacon. Az MNB adatai szerint ugyanis januárban az idegen tulajdonban lévő értékpapírok állománya 25 400 milliárd forintot ért el Magyarországon, amely alapján az önálló brókercégek részesedése 7,47 százalékos a tortából - írja a Világgazdaság. Ennél jóval nagyobb, 24 százalékos szeletet tudhatnak magukénak a hitelintézeti és egyéb fióktelepek, ám a hitelintézeti szektor kezeli az állomány magasan legnagyobb, 68,5 százalékos hányadát.
Csak a kezelt állomány alapján viszont az utóbbi években nem ment rosszul az önálló befektetési vállalkozásoknak: az elmúlt évhez hasonlóan 2013-ban is 17 százalék feletti állománynövekedést produkáltak, 2012-ben pedig 7,5 százalékkal növekedtek, így három év alatt közel 640 milliárd forinttal lett nagyobb a kezelt vagyonuk.