110 millió eurós, vagyis mai árfolyamon 34,5 milliárd forint kártérítést követel a magyar államtól egy portugál cég, amiért a Fővárosi Törvényszék szerintük indokolatlanul számolta fel a cég magyar leányvállalatát. A Napi.hu szúrta ki a hírt, hogy a DanCake, a bizonyos portugál cég szerdán megnyerte a nemzetközi választottbíróságon Magyarország ellen indított befektetésvédelmi perét, amiben azt állította, hogy
A DanCake egy portugál cég a Danesita márkájú csomagolt sütiket, tortákat, kekszeket gyártja és a világ második legnagyobb sütigyártójának számít. A cég még 1996-ban létrehozott egy 70 embert foglalkoztató leányvállalatot Magyarországon, mai értékben 22 millió eurót feccölve a befektetésbe. A cég gyártotta is a magyar boltokba a tortákat és kekszeket, mígnem 2006-ban egy beszállító egy 10 ezer eurós tartozás miatt a cég felszámolását kérte. A Fővárosi Törvényszék ezt meg is tette, annak ellenére, hogy a DanCake magyar vállalata addigra már rendezte a tartozást.
Ezen a portugálok nagyon felhúzták magukat, és a Világbank mellett működő befektetői vitarendező testülethez, a Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központjához vitték az ügyet. Itt döntöttek ma arról, hogy a cégnek igaza van, és kártérítésre jogosult. Az eljárásnak még nincs vége, most jön majd az a rész, hogy megállapítsák, pontosan mennyi pénzt kell majd fizetnie a magyar államnak.
A végső ítéletet 2017 tavaszán hozhatja majd meg a választott bíróság.
Ez az első eset, hogy Magyarország elvesztett egy pert a Világbank vitarendezési fórumán, bár nem az első, amikor külföldi befektetők kiverik a magyar államból a veszteségüket, a Ferihegy 2B terminált építő és üzemeltető kanadai Airport Development Corporation-nek például 17 milliárd forintos kártérítést ítélt egy londoni választottbíróság 2006-ban, amiért 2001-ben a kormány megszüntette a cég üzemeltetési jogát.