A frank erősödése nehézségeket okoz ugyan az exportorientált ágazatoknak, egyúttal azonban lehetőséget teremt Svájcnak gazdasága modernizálására azáltal, hogy a termelékenység folyamatos növelésére kényszeríti a termelővállalatokat - jelentette ki Daniel Küng, a külkereskedelmi kapcsolatok fejlesztésével foglalkozó Switzerland Global Enterprise igazgatója, írja az MTI.
Rövid távon nem kedvez a svájci gazdaságnak a frank árfolyamának az emelkedése - jelezte egy interjúban Daniel Küng. Hozzátette: hosszabb távon azonban a folyamatos felértékelődésnek nemzetgazdasági előnyei is lehetnek azáltal, hogy termelékenységük fokozására kényszeríti a feldolgozóipari vállalatokat.
Megfogalmazása szerint ámulatba ejtő, hogy versenyképességük megőrzése érdekében mi mindenre voltak képesek a svájci vállalatok az utóbbi időkben. Óriási eredményeket értek már el a frank erősödésének a kivédésében, "és még korántsem merítették ki a lehetőségeiket".
Az alkalmazkodási kényszernek vannak azonban kockázatai - mutatott rá. Számos cég igyekszik ugyanis nyereségessége rovására megőrizni piaci részesedését. A Switzerland Global Enterprise felmérésében az exportorientált kis- és középvállalatok háromnegyede számolt be nyereségessége csökkenéséről, kétharmaduk pedig egyenesen nagymértékű visszaesésről. "Van persze értelme a piaci részesedésen őrködni, a nyereségesség csökkenése azonban a beruházások és az innováció finanszírozásához, a termelőeszközök modernizálásához szükséges források elapadásához vezet".
A svájci vállalatok növekvő számban törekszenek nemzetközi szerepvállalásuk fokozására, és a Switzerland Global Enterprise sem tud jobb tanácsot adni az exportorientált cégeknek annál, mint hogy diverzifikálják felvevőpiacaikat, és ne csak egyoldalúan Európára koncentráljanak. A külkereskedelem-fejlesztéssel foglalkozó svájci intézet a legjobb piaci lehetőségeket azokban a régiókban látja, ahol a legnagyobb ütemben bővül a középosztály, azaz Ázsiában és Latin-Amerikában, valamint az Öböl menti államokban.