A taxisoknak igazuk van, ezért tárgyalást javasol nekik a kormány, arra kérve őket, hogy függesszék fel az emberek életét megnehezítő utcai tiltakozásukat – derült ki Tuzson Bence rövid tájékoztatójából.
A Miniszterelnöki Kabinetiroda kommunikációért felelős államtitkára szerint azonban a követelések jogosságának elismeréséből nem következik, hogy be kellene tiltani a tiltakozást kiváltó Ubert. A magyar kormány most ülésezik, megtárgyalta a taxisok követelését.
"Fontos, hogy Magyarországon mindenki egyenlő feltételek mellett folytathassa a személyszállítást" – Tuzson szerint ehhez két út vezethet:
A kormány a szerdai ülésén az előbbi mellett döntött.
„A kormány tárgyalni fog a taxisokkal, egy hosszú távú, mindenki számára előnyös szabályozás megalkotásáról. A cél, hogy adózási szempontból is végrehajtható szabályozást szülessen" - mondta. A tárgyalásokkal a kormány a nemzeti fejlesztési minisztert bízta meg.
A taxisok részéről Tuzson szerint az érdekképviseletek és a taxis cégeknek kell megegyezni arról, hogy őket ki képviselje. A kormány az érdekképviseletekkel és a cégekkel tárgyalt, őket meg fogja hívni. Ha valamelyik szervezet mögé odaáll az Uber is, akkor természetesen ők is részt vehetnek a tárgyalásokon mondta Tuzson.
Szerinte az új szabályozás bevezetése egy-másfél hónapot vesz igénybe, de addig is kell olyan átmeneti szabályozást találni, amely alkalmas arra, "hogy szankciókat vezessünk be, azok ellen, akik a jelenlegi szabályokat megsértik."
Hogy a kormány most pontosan milyen új szabályozásra gondol, nem világos. Az Uber terjedése és a taxisok háborgása miatt ugyanis valójában a minisztérium már lépett tavaly, és megalkották azt a rendeletet, amely szerint az uberes sofőrökre is azok a szabályok vonatkoznak, amelyek a taxisokra. Az NFM korábban egyértelművé tette, hogy az Uber is csak fix tariáfért, az előírásoknak megfelelő autókkal és engedélyek birtokában végezhetnék a szolgáltatást.
A taxisok problémája éppen az, hogy az Uber úgy tesz, mintha ezek a szabályok nem vonatkoznának rájuk, és visszaélnek azzal, hogy a hatóságok kapacitása nem elég arra, hogy uberes sofőrök tömegeit lekapcsolják. Szankció pedig most is létezik, a szabálytalanul taxizó autósnak akár a rendszámát is visszavonhatják.
Az Uber mindenesetre örül az új szabályozás hírének, Tuzson sajtótájékoztatója után közölték, üdvözlik a kormány álláspontját "miszerint új, modern szabályozási keretre van szükség." Szerintük az Uber "mindig is nyitott volt a konstruktív párbeszédre és örömmel veszi a meghívást a szabályozással kapcsolatos tárgyalásokra."