A csütörtöki kormányinfón Lázár János új részleteket közölt a nagyszabású bürokráciacsökkentéssel kapcsolatban.
Lázár szerint az intézkedések célja, hogy az emberek és a vállalkozások élete könnyebb legyen. Európában az összes foglalkoztatottakon belül az állami foglalkoztatottak aránya 10% körül van, ez Magyarországon 18-20%, vagyis egymillió embernek utalunk pénzt 3,3 millió ember befizetéseiből. Az egymillióból 250 ezer ember cégeknél, cégek cégeinél dolgozik, és mind állami vállalkozás - indokolta az állami alkalmazottak létszámának csökkentését a miniszter.
Lázár János néhány konkrét tervről is részletesen beszélt. Ahhoz, hogy július 1-jével az új állami tisztviselői kar létrejöjjön, át kell alakulnia a járási és a kormányhivataloknak. Az év végére 36 ezerről 30 ezerre csökkentik a járási- és kormányhivatalokban dolgozók létszámát. ha megvalósul a leépítés, 30 illetve 50 százalékos béremelések jönnek júliusban és januárban.
A megszűnő intézmények embereinek idei átvételekor a bértömeget 80 százalékban maximálják. A 2017-es költségvetésben pedig 15 százalékos létszámkorrekcióra tesz javaslatot Lázár a központi államigazgatási szerveknél, de ez nem érinti a kórházakat.
A miniszter önkéntes kilépési programot is szeretne elindítani: ennek keretében támogatást kaphatnak azok, akik 2016. július 1-je és 2017. január 1-je között maguktól távoznak a szervezetektől. Akinek ez sikerül, a végkielégítésénél jóval nagyobb, 5-10 millió forintos összeget kaphat, ha vállalja, hogy nem állami vagy önkormányzati cégnél helyezkedik el a következő 10-15 évben. Ennek motiválására hogy újraindul a Karrierhíd program, amelynek keretében a munkaadók kapnak támogatást, ha az állami szolgálatból kilépett dolgozót vesznek fel.
A kormányinfót az Index élőben követi, a többi részéletről ebben a cikkünkben tájékozódhat.
(Borítókép: Lázár János és Kovács Zoltán sajtótájékoztatót tart az Országházban 2016. február 4-én. Fotó: MTI/Illyés Tibor)