Délelőttre tervezték a beadását, de végül az utolsó pillanatban végrehajtott technikai pontosítások miatt csak kedd késő este vált elérhetővé a 2016. évi központi költségvetésről szóló törvényjavaslat a Parlament honlapján.
Itt vannak az első ránézésre legfontosabb számok:
Az egyik nagy újítás, hogy a kormány 3 területre bontja a költségvetés egyenlegét:
2017 végére 71,9% lehet a GDP-arányos államadósság a törvényjavaslat szerint, ami az idei év végi, kormány által 73,5%-ra várt adósságrátához képest ez 1,6 százalékpontos csökkenést jelentene. Az eredetileg tervezett nullszaldóból annyi maradt, hogy a törvényjavaslat szerint 2017-ben az állam mindennapi működésére nem költünk majd többet a bevételeknél.
A dokumentum az adócsökkentések között megemlít, hogy 15% marad jövőre is a személyi jövedelemadó kulcsa. Az egyszámjegyű szja-kulcs csak 2017-ben merülhet fel ismét, a 2018-as választási költségvetés készítésekor. Ezen kívül lesznek célzott áfacsökkentések (tojás, tej, baromfi), aminek köszönhetően az NGM számításai szerint egy magyar családnál átlagosan 35-40 ezer forinttal több pénz maradhat évente.
A családi adókedvezmény összege kétgyermekes családok esetében 15 ezer forintra nő gyermekenként, a fiatal házasok adókedvezménye marad. 211 milliárd forint jut az otthonteremtési támogatásokra jövőre.
2017-ben folytatódnak az életpályaprogramok. Ennek keretében tovább nő a rendvédelmi dolgozók, a felsőoktatásban dolgozók és a pedagógusok fizetése - olvasható az indoklásban. Többéves program keretében rendezik az egészségügyi dolgozók bérét.
A dokumentum szerint "a jövő évi költségvetés tervezete minden szakterület számára többletforrást juttat." Részekre bontva ez úgy néz ki, hogy
költ többet az állam, mint idén.
Tavaly a menekültválság a rendőrségnek több mint 8 milliárd forintjába került, a MÁV, a Volán és a BKV pedig 2 milliárd forint körüli összeget költött az menekültek utazására. A határok lezárását követően idén már valószínűleg nem várható 2015-höz hasonló mennyiségű ember és költés, de a kormány azért megemlíti a migrációt a törvényjavalatban a szokásos biztonsági kockázat-kontextusban:
"Tavaly több mint másfél millió bevándorló, vagyis egy országnyi ember lépett be illegálisan Európába, ebből hazánkon keresztül 390 ezren érkeztek. Határaink lezárását követően csupán pár százra csökkent a Magyarországon átjutni kívánók száma. A párizsi és a brüsszeli merényletek rámutattak arra, hogy a szabályozatlan bevándorlás valós biztonsági kockázatokat rejt magában."
A Kormány tehát nem ismerhet kompromisszumot abban, hogy megvédje az országot a külső fenyegetésekkel szemben. Ennek érdekében a kellő intézkedéseket megtesszük, a költségvetésben pedig biztosítjuk az ehhez szükséges forrásokat
- áll a törvényjavaslatban.