Gyorsuló gazdasági növekedéssel, beruházási lázzal, gyarapodó bérekkel és élénkülő fogyasztással számol a kormány jövőre. A cégek pedig elvileg kétszer annyit fognak adózni, mint idén, bár az nem világos, hogy ez hogyan fog összejönni - ez derült ki a 2017-es költségvetés számaiból a Napi.hu gyűjtése alapján.
A büzsdé az idei 2,5 után jövőre 3,1 százalékos GDP-növekedéssel számol. Az infláció a várakozások szerint továbbra is alacsony marad, de kicsit nőni fog, 0,9 százalékra. A háztartási fogyasztás az utóbbi évek trendjéhez hasonlóan, 3 százalékkal emelkedhet, a bérek 5,1 százalékkal nőhetnek, ha bejönnek a kormány számai.
Az egyik legoptimistább becslés a beruházásokra vonatkozik: a költségvetés egészen jelentős, 9,1 százalékos emelkedéssel számol e téren. Tavaly még csak 1,9 százalékkal nőtt, idén pedig várhatóan 1,8 százalékkal csökken majd a beruházások értéke Magyarországon.
Az optimizmust részben az indokolhatná, hogy maga a költségvetés eleve jelentős beruházásokat tartalmaz, és 2017-ben újra lesznek érdemi kifizetések az uniós alapokból is.
Ennél is kiugróbb tétel, hogy a kormány
A Napi.hu kiemeli, hogy a kormány tavaly vezette be a növekedési adóhitelt a társasági adóban - ami egyfajta adóparadicsommá teszi Magyarországot. A multiknak emiatt megéri majd Magyarországon adózni, így kerülhet több pénz a kincstárba. Mindenesetre a lap szerint így is vastagon fogott a NGM-nél a ceruza a büdzsében foglalt összeg fényében.
Szintén növekedéssel számol a kormány a lakossági adóbefizetések terén: a személyi jövedelemadó bevételeiben például 7,8 százalékos emelkedéssel számol a büdzsé. Az illetékbevételek pedig 21 százalékkal nőhetnek, ami azt jelenti, hogy a következő napokban komoly illetékemeléseket jelenthet be a kormány - írta a Napi.hu.
Mint arról már írtunk, a kormány jövőre elengedi a büdzsé kiadási oldalát, nagyon jelentős költekezés jön. Ugyanakkor a Portfolio arról is beszámolt, hogy a héten új konvergenciaprogramot is bejelenthetnek.
A tervezetből az is kiderült, hogy a bejelentett áfacsökkentések (internetszolgáltatás, baromfihús, tejtermékek, éttermi szolgáltatás) hatása nem lesz jelentős: ez 75-100 milliárd forintos kiesést okozhat, ami összességében 0,5-0,75 százalékos áfakulcscsökkentésnek felel meg. Ez egyben azt jelenti, hogy a pénztárcánkon sem fogjuk túlságosan érezni a lépéseket.
A büdzsé becslése szerint a kereskedelmi mérleg romló tendenciát mutat majd, a kivitel 6,3 százalékkal nő ugyan, de a behozatal ezt meghaladó, 7,4 bővülést regisztrálhat.
A költségvetéshez kapcsolódó, azt megalapozó salátatörvényt és adótörvényeket csak a következő napokban nyújtja be a kormány, abból derülhetnek ki további részletek.
(Borítókép: Fotó: Bloomberg via Getty Images)