2016. május 6., péntek 07:07
A Napi.hu 2016-os kiadványában az első helyen jó ideje nincs változás: Csányi Sándor áll az élen, ráadásul növelte is az előnyét a mögötte lévőkhöz képest, egy év alatt 35 milliárddal lett gazdagabb, így most 200 milliárd forint a becsült vagyona. Az OTP Bank első emberét Bige László, a Nitrogénművek Zrt. tulajdonosa követi, a harmadik helyet pedig Demján Sándor ingatlanbefektető, a lista egykori éllovasa szerezte meg.
Egyre gazdagabbak a gazdagjaink
A top 10-ből mindenki gazdagodott tavalyhoz képest, így a leggazdagabb magyarok összesen 134 milliárd forinttal többel rendelkeznek, mint egy éve.
- Csányi Sándor 35 milliárd forinttal gazdagodott, a jelenlegi vagyona 200 milliárd forint.
- Bige László 15 milliárddal vagyonosabb, mint tavaly; most 175 milliárd forintja van.
- Demján Sándor 27 milliárd forinttal gazdagodott, a mostani vagyonát 120 milliárd forintra becsülik.
- Széles Gábor 8 milliárd forinttal gazdagabb, mint tavaly; jelenleg 100 milliárd forint fölött diszponál.
- Veres Tibor vagyona 85 milliárd forintról 97 milliárd forintra nőtt.
- Gattyán György 6 milliárd forinttal gazdagodott, mostani vagyonát 96 milliárdra becsülik.
- Wáberer György 10 milliárd forinttal lett gazdagabb, jelenleg 90 milliárd forintja van.
- Rákosi Tamás 84 milliárd forintról 87 milliárd forintra növelte vagyonát.
- Simicska Lajos 10 milliárd forinttal gazdagabb, mint tavaly; vagyonát 83 milliárd forintra becsülik.
- Kasza Lajos 8 milliárd forinttal gazdagodott, vagyonát 71 milliárd forintra becsülik.
Andy Vajnának bejött az élet
A kaszinókoncessziókat és a TV2-t behúzó kormánybiztos először szerepel a top 100-ban, és rögtön az előkelő 16. helyet szerezte meg 44 milliárd forintjával. Rajta kívül még kilenc olyan gazdasági szereplő van, aki most debütál, ők azonban mind jóval hátrébb találhatók a listán:
- Csitkovics Tibor és üzlettársa, Szekeres István közösen szerezték meg az 51. helyet a győri székhelyű Agrofeed Kft. nevű mezőgazdasági vállalkozásukkal – a vagyonukat 15,6 milliárdra becsülik.
- Rögtön mögéjük, az 52. helyre érkezett a Wizz Air-részvényekbe okosan befektető Virág Attila, vagyonát 15,5 milliárd forintra becsülik.
- 61. helyezett lett az ingatlanfejlesztésből és körömlakkokból 12,7 milliárdot összeszedő Jákob Zoltán, akinek a CrystalNails nevű cége a legismertebb, amely már 25 országban van jelen.
- 10,2 milliárd forinttal a 75. helyen kezdett Lévai Ferenc és családja. Lévaiék az élelmiszeripar fontos szereplői Magyarországon, például ők vezették be a magyar piacra az BioTechUSA nevű étrend-kiegészítőt.
- Két hellyel hátrébb található Bagaméry István, aki orvosi berendezések gyártásából szedte össze 9,9 milliárdos vagyonát.
- Berkes Mihályné és férje, az Agro-Centrál nevű kereskedelmi és mezőgazdasági cég tulajdonosai 9,2 milliárddal kerültek a 84. helyre.
- Szintén először szerepel a száz leggazdagabb magyar között Hernádi Zsolt Mol-vezérigazgató, jelenlegi vagyona 9,1 milliárd forint.
- 9 milliárd forinttal a 86. lett (holtversenyben) Kárpáti László, a gabonakereskedelemmel foglalkozó Trigo Kft. tulajdonosa.
- És egészen hátul, a 98. helyen debütált a listán 7,2 milliárdos vagyonával Sánta János, aki a trafikmutyival hihetetlenül jól járó Continental Dohányipari Zrt. egyik tulajdonosa.
Régi csibészek
Mészáros Lőrinc, Nyerges Zsolt, Széles Gábor, Garancsi István – az Orbán Viktorhoz közel álló üzletemberek sem tűntek el a listáról. Sőt, a vagyonuk nőtt tavalyhoz képest.
- Mint említettük, a lista 4. helyén áll Széles Gábor 100 milliárd forinttal.
- Garancsi István, a Videoton focicsapat tulajdonosa idén a 30., jelenlegi vagyona 24 milliárd forintra becsülhető, ami 5 milliárddal több, mint tavaly.
- Őt Mészáros Lőrinc szorongatja hátulról. 23,8 milliárdos vagyona 15,4 milliárddal több a tavalyinál.
- Matolcsy György unokatestvére sem tud elugrani a jó üzletek elől, Szemerey Tamás az 50. helyen áll, és 3,3 milliárddal lett gazdagabb egy év alatt.
Úgy néz ki, a kormányfőhöz való közelség hatására ömleni kezdő pénz nem apad el egyik napról a másikra. Ezt bizonyítja, hogy Simicska Lajos sem tűnt a G-nap után, sőt tavalyhoz képest javított egy helyet, idén ő a 9. leggazdagabb magyar 83 milliárd forintos becsült vagyonával. Simicska üzlettársa, Nyerges Zsolt a 20. – ő 6,2 milliárddal több becsült vagyonnal rendelkezik, mint egy éve.
Irreálszféra
A gazdaság jól láthatóan kettévált reálszférára és „irreálszférára”. Az előbbit a piaci verseny, az utóbbit a milliárdos közbeszerzési győzelmek, a földpályázatok és a valós verseny nélkül megszerzett megbízások gyarapítják – olvasható a kiadvány bevezetőjében.
A lista készítésekor csak tiszta eredetű vagyont és csak átlátható tulajdonosi és működési szerkezetet vesznek figyelembe, és csak magyar állampolgárok kerülhetnek fel a listára. A vagyonbecslés alapja a cégvagyon és -érték alapján történő felmérés volt, ahol figyeltek a kivett osztalékokra is. Így kimaradnak például a nagy műkincsparkok, a régóta külföldön tartott és az illegális pénzek is. További részletek a péntek reggel utcára kerülő kiadványban.