Orbán Viktor hétfőn az Európai Beruházási Bank (EIB) budapesti irodájának hivatalos megnyitó ünnepségén fejtette ki elképzeléseit a magyar gazdaság jövőjével kapcsolatban. A Magyar Tudományos Akadémián elmondott beszédében egyebek mellett azt hangoztatta:
A miniszterelnök az MTI tudósítása szerint azt is kifejtette, hogy:
Ennek valamelyest ellentmondani látszik, hogy az idei év eleje elképesztő megtorpanást hozott a magyar gazdaságban, európai szinten csak Görögország muzsikált rosszabbul nálunk.
Arról, hogy mi a baj a magyar gazdasággal és hogy állnak a kilátásaink, itt írtunk részletesen. Röviden a lényeg: nagyon függünk az európai uniós támogatásoktól és néhány multi, elsősorban az autógyártók termelésétől, és ha ezekben egy kis fennakadás van, azonnal bezuhan a gazdaság.
Erre amúgy bizonyos szinten Orbán is kitért. Azt mondta, hogy tudatosan fel kell építeni egy pénzügyi rendszert "a bőkezű európai időszakok" utánra. Erről azonban nem bocsátkozott részletekbe.
Felhozta a demográfiai válságot is. Európában szerinte ma kétféle magatartás létezik ezzel kapcsolatban:
A miniszterelnök utalva egyebek mellett a Brexit körüli bizonytalanságra, a transzatlanti szabadkereskedelmi megállapodás tárgyalására és az EU-orosz kapcsolatrendszer megromlására, "nem kényelmes időpontnak" nevezte a mait.
"Régen volt szükségünk annyira sikerekre, mint manapság. Az EU megmaradásához, megerősödéséhez a történelmi tapasztalatok és a történelmi igazság nem elegendő; ha nincsenek sikerek, hosszú távon az uniót nehéz lesz egyben tartani, olyan közösségnek megtartani, amelyben a tagállamok örömmel vesznek részt" - magyarázta Orbán.
Kérdés persze, hogy ilyen nehéz nemzetközi környezetben, ilyen súlyos sebezhetőség mellett hogyan fog megduplázódni a magyar gazdaság középtávon?
Az EIB-iroda megnyitóján egyébként 30 milliárd forint értékben refinanszírozási szerződéseket írtak alá tornatermek, uszodák, sportpályák és óvodák építéséről. Az EIB 1990 órta 19 milliárd euróval szállt be a magyar gazdaság fejlesztésébe.