Az Európai Unió főtárgyalója hétfőn cáfolta, hogy megrekedtek volna az EU és az Egyesült Államok között megkötendő szabadkereskedelmi egyezményről (TTIP) szóló tárgyalások a felek között - írja az MTI.
Sigmar Gabriel német gazdasági miniszter egy hétvégi tévéinterjúban azt mondta, hogy a megállapodás tető alá hozását célzó egyeztetések gyakorlatilag zsákutcába jutottak. "Véleményem szerint a tárgyalások de facto meghiúsultak" - fogalmazott, megjegyezve, hogy "ez akkor is így van, ha senki nem hajlandó bevallani". A miniszter azt mondta, hogy a tárgyalások eddigi tizennégy fordulója alatt a 27 fejezet egyikében sem sikerült megállapodásra jutni.
Ignacio García Bercero uniós főtárgyaló, az Európai Bizottság kereskedelmi igazgatóságának vezetője az AP amerikai hírügynökség kérdésére cáfolta, hogy valóban zsákutcába jutottak volna a tárgyalások. "Nem, nem, emlékezzünk csak Mark Twain szavaira" - mondta, utalva az írónak tulajdonított "a halálomról szóló híresztelések erősen túlzóak" kijelentésre.
Hétfői sajtótájékoztatóján a bizottság vezető szóvivője is reagált Gabriel szavaira és kijelentette, hogy "a labda még játékban van" a TTIP ügyében. Újságírói kérdésre válaszolva hangsúlyozta, hogy a kereskedelmi tárgyalások hosszú időt vesznek igénybe, azonban sikerül haladást elérniük a folyamatban lévő megbeszéléseken.
Mint mondta, Brüsszel kész még az év vége előtt megegyezésre jutni, de nem minden áron, "az európai biztonsági, egészségügyi, társadalmi és adatvédelmi szabályok vagy a kulturális sokszínűség ugyanis nem áldozható fel a szabadkereskedelem oltárán". Hozzátette, a tárgyalások kritikus szakaszba értek, ezért fontosnak tartják, hogy Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke a júliusi uniós csúcson friss felhatalmazást kapott az egyeztetések folytatására a tagállami vezetőktől.
A TTIP-ről - amiről itt és itt írtunk bővebben - már három éve folyik az egyezkedés, és ez idő alatt egyre több jel utalt arra, hogy a megállapodás egyáltalán nem, vagy csak alaposan megnyirbálva kerülhet elfogadásra, ugyanis egyik fél sem hajlandó feladni a számára kedvező pozíciókat. Az alkudozást idén kellett volna lezárni, de a jelek szerint erre nem sok esély van.
A megkötendő megállapodás, a Transzatlanti Kereskedelmi és Befektetési Paktum nem csupán a már ma is viszonylag alacsony vámkorlátok lebontásáról szól a tervek szerint, hanem az áruk és szolgáltatások előállítására, illetve forgalmazására vonatkozó európai és amerikai szabályozás összehangolásáról is.