Hiába szeretnének több embert felvenni a magyar vállalkozások, állításuk szerint még relatíve magas bérajánlatokkal is nehézséget okoz új munkásokat találni.
A telephelyek közelében általában még úgy sem tudnak új embereket felvenni, ha jól megfizetnék őket, több pozícióban pedig aggasztó munkaerőhiány tapasztalható, írja a Világgazdaság a Humán Centrum munkaerő-toborzó felmérése alapján.
Ez a jelenség a közép-magyarországi régióban a leggyakoribb, de nagyobb mértékben megfigyelhető a közép- és nyugat-dunántúli területeken is. Az új munkatársak megtalálását az is hátráltatja, hogy a munkaügyi (HR) osztályokon is munkaerő- és tudáshiány van, így már eleve rossz helyzetből indulnak.
A felmérés alapján persze a legfőbb gond még mindig az alacsony bérszínvonal, ám messze nem ez az egyetlen oka a munkaerőhiánynak.
A cégek szerint
Az is látszik a felmérésből, hogy egyre népszerűbb Magyarországon a munkaerő-kölcsönzés, azaz hogy a vállalkozások egy külön erre specializálódott cégtől "kölcsönzik ki" bizonyos időre a munkásokat. Ez mára a cégek 36 százalékánál bevett szokás. Egyre többen vannak azok is, akik a diákmunkában gondolkoznak, 30 százalék bővíteni tervez e téren.