Bár a minimálbér emelkedése terén az európai élmezőnyben van Magyarország, a minimálbér értékét illetően még mindig az utolsók között kullog, derült ki ismét az Eurofound friss felméréséből, amit a Napi.hu szemlézett.
A 2017. január 1-én életbe lépett emelések alapján felállított európai minimálbér-rangsorban Magyarország a 22-ből a 17. helyen végzett a maga 412 eurójával. (A listán azért szerepelt csak 22 tagállam, mert hat uniós országban nincs kötelező minimálbér, de ágazati bérmegállapodások azért általában vannak. Ezek egyébként a magyarnál jóval magasabb bérszínvonalú országok, konkrétan Ausztria, Dánia, Finnország, Olaszország és Svédország, illetve Ciprus.)
Viszont ha a 2008 és 2017 közti minimálbér-növekedést nézzük, akkor Magyarország nem áll kifejezetten rossz helyen, egész pontosan a hetedik, 51 százalékkal nőtt a legalacsonyabb reálbér.
Az utolsó helyeken természetesen a 2004-ben és azután csatlakozott EU-tagok állnak, viszont Szlovénia és Málta már elkezdett felzárkózni a nyugatiakhoz. Az adatokból egyébként elég jól látszanak az unió két fele közti különbségek: míg az első hét helyen 1300 euró fölött, addig az utolsó 10 országban 500 euró alatt van a minimálbér. A kettő kategória között pedig csak öt ország áll.
A lista hátsó részeiben található országokban pedig eleve magasabb, a 10 százalékot meghaladó a minimálbéresek aránya.
Valamivel jobb a helyzet a vásárlóerő-paritáson számolt minimálbérek esetén, itt kisebbek a különbségek, Magyarország pedig a 14. helyen áll a 22-ből.