Évi két-háromszáz százalékos haszonnal kecsegtet egy Magyarországon is terjedő MLM-rendszerű pénzügyi ügynökség, a Quaestra World - írja a Portfolio. A cég egy rejtélyes zöld-foki alapkezelő, az Atlantic Global Asset Management befektetéseit értékesíti, és állítólag már több tízezer embert behúztak, de jobb velük vigyázni, mert irreális hozamokkal csábítanak, és nincs nyoma annak, hogy a befektetési alap rendelkezne jegybanki engedéllyel az anyaországában.
A Questrának/Atlantic Worldnek saját adatai szerint 25 portfóliómenedzsere, 53 millió eurós "biztosítási alapja" van, a cégek több mint 300 millió eurós működő tőkével rendelkeznek, és 40 ezer ügyfél bízta már rájuk a pénzét. Az alapkezelőt és az MLM-céget tömörítő holding oldalán azt írják, hogy olyan nagy cégek tőzsdére lépésében is részt vettek, mint a Facebook, a Tesla, az Alibaba, az Univar és a Transunion.
Bár az ígért évi háromszáz százalékos hozam valóban csábító lehet, sajnos kevés annak a valószínűsége, hogy az Atlantic ezt valóban a piacon éri el, írja a lap. Azok a befektetési sztorik ugyanis, amelyekkel próbálják alátámasztani ezt, megkérdőjelezhető hitelességűek. Az Atlantic Asset Management termékeit értékesítő Questra MLM-struktúrában működik, az ügynökök masszív jutalékokkal és bónuszokkal dolgoznak, valamint a beosztottak értékesítéséből is részesülnek.
A rendelkezésre álló adatok alapján nincs meggyőző bizonyíték arra, hogy nem piramisjátékról van szó, de feltéve, ha mégis legitim befektetési tevékenységet űz a Quaestra és az Atlantic Asset, akkor is hatalmas tőkeáttételt használnak, ami egy rossz döntés vagy szerencsétlenség esetén pillanatok alatt lenullázhatja a kezelt vagyonukat.