A német és a skandináv gazdasági modell lehet a példa Magyarország számára Matolcsy György jegybankelnök szerint, aki a Budapesti Értéktőzsde őszi, a középvállalatok növekedésére fókuszáló rendezvényén arról is beszélt, hogy a huhogó baglyoknak nincs igazuk.
A Portfolio cikke szerint Matolcsy elmondta, hogy 2010 óta olyan útra tért az ország, aminek a végén a bőség kora, egy
Ez részben azért is van, mert Magyarország az Európai Unió leghatékonyabb válságkezelését hajtotta végre, aminek segítségével növekedési fordulat történt.
Matolcsy azt mondta, Magyarország számára nem lehet példa a dél-európai gazdasági modell, amit szerint magas eladósodottság és munkanélküliség jellemez. Példa lehet viszont a skandináv modell, ahol a foglalkoztatottság növelése után tőke- és tudásintenzív termelésre tért át a gazdaság. A jegybankelnök a német modellt is példaként emlegette: Baden-Württembergről beszélt, ahol 14 ezer innovatív, kreatív középvállalat működik, amik a német gazdaság gerincét adják. Magyarországon jelenleg csak közel 4600 erős középvállalat van, ha ezek számát 2,5-3-szorosára emeljük, akkor a magyar GDP is jelentősen növekedhet.
Matolcsy György a huhogó baglyoknak azt üzente: mindegy, hogy a nemzetközi versenyképességi listákon az ország lecsúszott 2010 óta, a versenyképesség valójában javult, mivel ezek a globális felmérések túl sok szubjektív szempontot vesznek figyelembe, miközben az MNB kutatásai 90 százalékban tényeken alapulnak, és ezek szerint minden a legnagyobb rendben van ezen a területen.
Az MNB elnöke arról is beszélt: törekedni kellene arra, hogy az állami cégeket tőzsdére vigyük, mivel ezzel jól mérhetővé válik e cégek hatékonysága. Matolcsy szerint főleg a bankszektorban lenne erre szükség: konkrétan Lengyelországot emlegette, ahol szinte az összes nagybank tőzsdén van, a tőzsdei jelenlét ott lényegében kötelező. Ez egyrészt tőkeforrást jelent a tőzsdének, de a bankoknak is jobb, mert transzparensebbé válik a teljesítményük.
Matolcsy szerint a gazdaságon kívül a hazai gondolkodásban is fordulatra van szükség, ugyanis a közgazdaságtanban ma már egyetértés van arról, hogy a valóság mellett a képzetek is fontosak, hiszen a gondolatok teremtik meg a valóságot, ezért Magyarországon meg kell változtatni a gondolkodást. Matolcsy szerint pedig ha a közösség hasznára való tevékenységből származik a pénz, akkor a gazdagság, a profit és a tőke jó dolog, a magyar állam pedig az ilyen gazdagságot, profitot és tőkét becsüli.