2017. november 14., kedd 20:26 | aznap frissítve
A világ népességének 1 százaléka birtokolja a világ vagyonának felét, számolt be a Guardian a Credit Suisse tanulmányáról. A világ gazdagjainak vagyonosodását ismertető felmérés gyakorlatilag csak remek hírekkel szolgál a gazdagok számára. A tanulmány megállapításait címszavakban ismertetjük, hogy az olvasás senki idejét ne vonja el a golfozástól.
- Örvendetesen nő a világ gazdag embereinek vagyona: a 2008-as válság idején még csak a világ vagyonának 42,5 százaléka volt az övék, amely mára 50,1 százalékra gyarapodott.
- Egyre több a gazdag ember: csak az elmúlt évben 2,3 millió új dollármilliárdos jelent meg a Földön.
- 36 millió olyan ember él a földön, akinek legalább 1 millió dollárnyi (265 millió forintnyi) vagyona van. Az ő vagyonuk összesen eléri a bámulatos 128,7 trillió dollárt.
- A világ gazdagjainak két ötöde az Egyesült Államokban él. Japánban él a gazdagok 7, Nagy Britanniában a 6 százalékuk.
- Egyedül a brit dollármilliomosok száma csökkent, köszönhetően a brexitnek. Egyetlen év alatt 34 ezerrel lettek kevesebben brit dollármilliomos társaink, így ők már csak 2,19 millióan vannak.
- Jó hír viszont, hogy a hipergazdagok száma globálisan a simán csak gazdagok számánál is meredekebben nő. Míg az egyszerű gazdagok száma 2000 óta 170 százalékkal, addig a hipergazdagok száma ötszörösével nőtt. (Nagyon gazdagnak azon barátaink számítanak, akik legalább 50 millió dollárt birtokolnak.)
- A legtöbb nagyon gazdag ember az USA-ban él, de 22 százalékuk már Kínából érkezik.
- Mellékesen megjegyezzük, hogy a fenti folyamatok eredményeképpen egyre nő a szegények és a gazdagok közti szakadék. A világ 3,5 milliárd szegény emberének teljes vagyona kevesebb mint 10 ezer dollár (2,6 millió forint).
- A legrosszabbul a fiatalok járnak, nekik sokkal kisebb esélyük van arra, hogy olyan vagyonosak legyenek, mint szüleik.