Az MNB ismételten visszavonta a Dimenzió egyesület tevékenységi engedélyét, mivel az egyesületnek hiányzik a minimális tőkeszükségletet fedező alapvető szavatoló tőkéje – írja a jegybank pénteki közleményében. Az ügyfelek megtakarításai rendelkezésre állnak, a jegybank döntése nyomán az egyesület szerződésállományának átruházását felügyeleti biztosok koordinálják.
A Dimenzió Kölcsönös Biztosító és Önsegélyező Egyesület a jegybank döntése után új biztosítási szerződést nem köthet, meglévő szerződéseit nem hosszabbíthatja meg, és azok kötelezettségeit nem növelheti. A jelenleg szerződésekből eredő kötelezettségeket ugyanakkor az engedély visszavonása után is teljesítenie kell.
A jegybank a biztosítottak érdekeinek védelmében egyúttal a Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit Kft. (PSFN) által kijelölt felügyeleti biztosokat bízta meg a Dimenzió egyesület biztosítási szerződésállományának átruházásának lebonyolítására, ennek lezárultáig pedig a biztosítási szerződésekből eredő kötelezettségek teljesítéséhez szükséges mértékben a – tevékenységi engedéllyel már nem bíró – intézmény működtetésére.
Idén május 24-én egy jogerős bírósági döntés felfüggesztette az MNB 2016. november 8-i határozatának a Dimenzió egyesület engedélyének visszavonására és az állomány-átruházásra vonatkozó pontjainak végrehajtását. A jegybank ezután 2017. június 1-jétől helyszíni ellenőrzés mellett célvizsgálatot folytatott le a Dimenzió egyesületnél, illetve megtiltotta új biztosítási szerződések megkötését vagy a meglévők meghosszabbítását.
A célvizsgálata megállapította, hogy a Dimenzió egyesületnek 2016. december 31-ére vonatkozóan hiányzott a minimális tőkeszükségletet fedező alapvető szavatoló tőkéje. A jegybank ezért – az ilyen esetre vonatkozó, eltérést nem engedő törvényi rendelkezésnek megfelelően – döntött a tevékenységi engedély visszavonásáról és egyéb, szükséges intézkedések meghozataláról.
A Dimenzió egyesület ügyfeleinek az állományátruházás kapcsán most nincs teendőjük, megtakarításaik rendelkezésre állnak. A folyamatról a PSFN tájékoztatást nyújt, s annak lezárulta után 30 napon belül az átvevő biztosító vagy önkéntes nyugdíjpénztár is értesítést küld nekik. Ha egy ügyfél úgy dönt, az állomány-átruházás alatt is átléphet egy önkéntes nyugdíjpénztárba vagy visszavásárolhatja életbiztosítási szerződését. Az egyes ügyfelek személyes érdekei eltérők lehetnek, így célszerű a döntés előtt tájékozódni (pl. a visszavásárlás, átlépés anyagi terheiről, az adókedvezmény alakulásáról).