Immár három cégcsoportról is az a hír járja, hogy bejelentkeztek a Telenor magyar, bolgár, szerb és montenegrói érdekeltségeiért. A magyar Mészáros Lőrinc, a cseh Petr Kellner és az amerikai KKR private equity alap közül azonban hivatalosan senki nem erősítette meg az érdeklődését.
A Telenor magyar, bolgár, szerb és montenegrói leányvállalatainak tervezett értékesítéséről nincsenek hivatalos információk, a norvég távközlési társaság eddig mindössze annyit erősített meg, hogy kapott ajánlatot, amely nem kötelezi semmire, de 2018 első negyedévében megvizsgálja azt.
Magyarországról nézve az a legizgalmasabb kérdés, hogy a mostanában minden eladó portékával és minden lehetséges tranzakcióval, így a Telenorral is hírbe hozott Mészáros Lőrinc, a mindenevő felcsúti befektető befuthat-e egy esetleges tranzakció győzteseként.
Ha a Telenor végül valóban eladja a leányvállalatait, akkor az anyagi szempontokon túl, a norvégok döntését az is befolyásolni fogja, hogy nem keverednek-e azzal botrányba, hogy politikai alapon meggazdagodott vevővel kötnek üzletet.
Ebből a szempontból nagyon szigorúak a norvég szabályok és a Telenor helyzete azért is különösen kényes, mert a társaság pár éve nagyon megégette magát. 2012-ben Üzbegisztánban részesévé vált egy korrupciós botránynak. A kedvezőbb szabályozás reményében több távközlési vállalat, különböző nemzetközi cégeken keresztül pénzt juttatott Islam Karimov üzbég elnök lányának (Gulnara Karimovának). Azóta a norvég fél különösen érzékeny arra, hogy kivel kerül kapcsolatba.
Éppen ezért egy iparági értesülés szerint, ha Mészáros Lőrinc valóban meg szeretné szerezni a távközlési portfóliót, akkor politikaközelisége miatt nem közvetlenül ő vásárolna, hanem csak a második körben lépne be.
Forrásaink szerint ezt valahogy úgy érdemes elképzelni, mint ahogyan Mészáros Lőrinc a médiaportfóliójának nagy részét, például a vidéki lapokat, illetve a Nemzeti Sportot is tartalmazó csomagot megszerezte. Első körben Heinrich Pecina osztrák üzletember vásárolta meg a nyugati (svájci, illetve német) tulajdonosaitól a termékeket, majd amikor összeállt a portfólió, akkor egyben adta el Mészáros Lőrincnek.
Forrásaink szerint, ha esetleg szóba jöhet a Telenor-portfólió NER-es felvásárlása, akkor az is legfeljebb ilyen megoldással történhetne meg. (Természetesen ez az okfejtés nem jelenti azt, hogy lennének információink arról, hogy miről beszélgetett legutóbb Bécsben Orbán Viktor és Heinrich Pecina.)
A szintén érintett bolgár, illetve szerb sajtó azonban egyelőre nem a felcsúti polgármester érdeklődését taglalja, hanem a bolgár média (konkrétan a Capital.bg) elsősorban Petr Kellner cseh milliárdos esélyeit, míg a szerb lapok (Politika) az amerikai KKR private equity alap érdeklődését dobta be. A neveket leíró lapok jelezték, hogy nem kaptak megerősítő nyilatkozatokat a felektől.
A bolgár értesülés szerint a cseh Petr Kellner, a régió leggazdagabb embere, PPF Holding elnevezésű csoportján keresztül fejezte ki az érdeklődését. Kellner állítólag mind a négy érintett országban megvenné a Telenor üzletét, de Bulgáriában még az ország egyik legnagyobb televíziós hálózatát is bekebelezné
A 14-16 milliárd dolláros vagyonával már globálisan is top 100-as milliárdos alapvetően amszterdami központtal irányítja valóban globális hálózatát, legismertebb cége, a Home Credit lakossági hitelcég, amely az amerikai, a kínai, vagy éppen a vietnami piacon is erős.
A PPF nem kommentálta a vásárlási szándékát, így nehéz megállapítani, hogy a bolgár sajtó csak logikai úton találta ki érdeklődését, vagy ennél konkrétabb információk is a rendelkezésére álltak. A logikai út abból jöhet, hogy Kellnernek nem csak rengeteg forrása van, de Csehországban és Szlovákiában már komoly távközlési érdekeltségei is vannak, az O2 mobiloperátor éa a Cetin infrastrukturális cég is az övé.
A szerb sajtó pedig leginkább a New York-i székhelyű KKR private equity alapról ír. Ez valóban óriási játékos, hiszen a több mint ezer alkalmazottat foglalkoztató és jelenleg is mintegy 40 milliárd dollár körüli vagyont kezelő cég a három legfontosabb private equity szereplő egyike. Régebben a cég az alapító unokatestvérek teljes vezetéknevét használta (Kohlberg Kravis Roberts & Co.), de ma már a rövidítés a hivatalos elnevezés. A KKR-nek az ingatlan, energia, illetve pénzügyi szektorra fókuszáló befektetései mellett már vannak média és távközlési invesztíciói is. A KKR négy évtizedes története során több száz céget vásárolt fel több száz milliárd dollár értékben.
Az esetleges távközlési dealt természetesen a versenytársak is élesen figyelik.