Hiába ad a magyar állam közel 350 milliárd forinttal több támogatást gyermeket vállaló családoknak, most, mint 2010-ben, csak nem szülnek több gyereket a magyarok - írja a KSH adatai alapján a Világgazdaság. A lap szerint 2018-ban 346 milliárd forinttal több pénz (összesen 1929 milliárd forint) jut pénzbeli családtámogatásokra, mint 8 évvel ezelőtt, viszont 2010 óta folyamatosan csökken azoknak a száma, akik ilyen családtámogatásban részesülnek.
Ennek a csökkenésnek jó mérőszáma az, hogy hányan kapnak gyermekgondozást segítő ellátást, vagyis gyest, amire minden gyereket vállaló család jogosult. A KSH adatai szerint 2010-ben 1,2 millió család kapott támogatást közel kétmillió gyerek után, 2016-ban pedig már csak 1,09 családnak járt a gyes kevesebb mint 1,8 millió gyerek után. Ezen pont spórolt is az állam 46 milliárd forintot, viszont más csatornákon keresztül több támogatást ad a családosoknak, amit a Fidesz és a kormány szeret is hangoztatni.
Viszont bőkezű támogatás ide, családbarát retorika oda, nem születik több gyerek. A KSH adatai szerint tavaly 40 ezer főnél is nagyobb volt a népességfogyás, 2017-ben 1,6 százalékkal kevesebb kisbaba született, mint egy évvel korábban. Hogy miért nem sikerül a kormányoknak megállítani a népességfogyást, arról itt olvashatnak bővebben.