Péntek délelőtt újra 320 forint fölött járt a forint árfolyama az euróval szemben. Ez a hét elején már majdnem megtörtént (akkor 319,26 forinton jegyezték az eurót napközben), de azelőtt utoljára két évvel ezelőtt kellett ilyen sokat fizetni a közös valutáért, és az euró bevezetése óta összesen két alkalommal járt ennél magasabban a forintjegyzés.
Ráadásul ezzel párhuzamosan a pénzpiaci hozamok ingadozása is felerősödött, a magyar állampapírok hozama pedig megnőtt, így drágább az államadósság finanszírozása.
A forintgyengülést és a hozamnövekedést túlnyomó részt nemzetközi folyamatok okozzák, amik hosszabb távon is meghatározónak bizonyulhatnak:
Az egyes feltörekvő országokban jelentkező válságtünetek, az amerikai kamatemelés és más fejlett országok hozamkörnyezetének normalizálása már mostanra kisebb sokkot okozott a feltörekvőknél, sok befektető elkezdte átvinni a pénzét a fejlett piacokra. Az okokról és a következményekről itt írtunk részletesebben.
A jelenséget eddig leginkább Argentina és Törökország érezte meg, de a török pénz most épp elkezdte összeszedni magát miután a jegybank Erdogan felszólítása ellenére is kamatot emelt, a régióban pedig például a lengyel zloty és a cseh korona is gyengült.