Benyújtotta a kormány a parlamentnek azt az adócsomagot, amelyben egy teljesen új és szokatlan adónemet is bevezetnének: a 25 százalékos bevándorlási különadót.
Az adó kivetésének indoklásában leírják, szerintük vannak bizonyos szervezetek, amelyek a bevándorlást különféle eszközökkel segítik, miattuk pedig több pénzt kell fordítani a közös kasszából határvédelemre. A kormány úgy véli, hogy a "közös teherviselés elvével nem egyeztethető össze", hogy az egész társadalom viselje azokat a költségeket, amelyeket ezek a szervezetek okoznak a tevékenységükkel, indokolt rájuk különadót kivetni, és legalább részben abból finanszírozni ezeket a többletköltségeket.
Az adókötelezettség kiterjed "a Magyarországon zajló bevándorlást segítő tevékenység anyagi támogatására, függetlenül a támogató és a bevándorlást segítő szervezet honosságától". Továbbá az érintett, "Magyarországon bejegyzett szervezet működésének anyagi támogatására is", függetlenül attól, hogy a szervezet hol folytatja tevékenységét.
Mi számít bevándorlást segítő tevékenységnek? A javaslat szerint ide tartoznak:
ha ezeket a bevándorlás ösztönzése érdekében végzik.
Bevándorlás pedig eszerint "emberek véglegesnek szánt áttelepülése lakóhelyük szerinti országból más országba." A bevándorlás fogalmába nem tartozik bele a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személyek áttelepülése.
A kormány szerint az adó alapja és mértéke igazodik ahhoz a hatáshoz, amit a bevándorlást segítő szervezet fejt ki. "Ezért az adó alapja az anyagi támogatás, például az átutalt pénzösszeg, juttatott ingóság összege".
Borítókép: menekültek Berkasovónál 2015 októberében. Fotó: Huszti István / Index.