A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdától közvélemény-kutatást végez, hogy felmérje, mit gondolnak az emberek a személyazonosító adat megkérdezésével történő népszámlálás lehetőségéről. A KSH ezzel a 2021-es népszámlálásra készül – írja az MTI.
A legutóbbi két népszámlálás során nem vettek fel személyazonosító adatokat, egyedül a megkérdezettek lakcímét rögzítették, de később ezt is leválasztották a kérdőívek adatairól. A KSH szerint azonban a személyazonosító adatok - így például a név - felhasználása lehetővé tenné az állami nyilvántartásokban rendelkezésre álló adatok átvételét, ezáltal a kérdőív rövidebb lehetne, és a megkérdezettek gyorsabban végezhetnének a válaszadással.
Az Európai Unióban egyedül Magyarországon és Szlovákiában nem kell semmilyen személyes azonosítót megadni a népszámlálás során. A népszámláláskor felvett adatokat a KSH a feldolgozást követően a személyazonosító adattól megfosztva tárolná, az így kapott adatok közlésére pedig továbbra is kizárólag összesített formában kerülhetne sor, ezzel garantálva, hogy senkit ne lehessen beazonosítani.
A július 22-ig zajló felmérés két csatornán történik. A válaszadók egy részét, 6 ezer embert összeírók keresnek majd fel, további 16 ezer ember pedig önálló internetes kitöltéssel vehet részt a felmérésben. A válaszadás önkéntes és anonim, a kérdőív kitöltése 25-30 percet vesz igénybe.