Kartell alakításának gyanújával vizsgálatot indít német autógyárak ellen az Európai Bizottság - írja az MTI. A cél, hogy kiderítsék, kötöttek-e egymással versenyellenes megállapodást a motorok károsanyag-kibocsátását csökkentő technológiák fejlesztésében és bevezetésében.
"A Bizottság tüzetesen meg fogja vizsgálni kötött-e megállapodást a BMW, a Daimler és a VW márka, illetve a Volkswagen konszern leányvállalatai, az Audi és a Porsche arról, hogy elkerüljék a versenyt egymással a benzin- és dízelmotorok károsanyag-kibocsátását csökkentő technológiák fejlesztése terén" - közölte Margrethe Vestager uniós versenyjogi biztos.
A károsanyag-kibocsátást csökkentő technológiák a környezetszennyezés mérséklését szolgálják - mutatott rá az uniós biztos, hozzátéve, hogy amennyiben a Bizottság gyanúja beigazolódik, az annyit jelent, hogy az autógyárak már rendelkezésükre álló technológiák visszatartásával fosztották meg a vásárlókat környezetbarát autók vásárlásának lehetőségétől.
Margrethe Vestager hangsúlyozta: a vizsgálat nem a motorok károsanyag-kibocsátását a tesztelések során manipuláló és már ismert berendezésekkel (defeat devices) és szoftveres megoldásokkal foglalkozik, hanem új, még nem alkalmazott technológiák fejlesztésével. Közölte: a Bizottságnak bizonyítékai vannak arra nézve, hogy öt német autógyár, a BMW, a Daimler, a VW, az Audi és a Porsche összejátszott az ügyben. Értesüléseik szerint "az ötök" mintegy kétszáz alkalmazottja a kilencvenes évek óta rendszeresen titkos munkacsoportokban folytat egyeztetéseket a verseny kiküszöbölése érdekében.
A német Spiegel lap 2017 júliusában számolt be a német autógyárak között a beszerzési költségekről, beszállítókról, valamint a dízelmotorok károsanyag-kibocsátásáról már mintegy két évtizede folyó egyeztetésekről.
Borítókép: Steffi Loos/Getty Images Hungary