Kétharmadossá tennék a családtámogatásokat érintő törvényeket, 5-10 millió forintos életkezdési kölcsönt adhatnak a gyermekre vágyó fiatal pároknak, életre szóló támogatást kaphatnak a háromgyerekes anyák, és még az Alaptörvényt is átírhatják a legújabb nemzeti konzultáció alapján.
"Döntsünk közösen a jövőről, töltse ki az alábbi kérdőívet!" - ezzel a felszólítással tárja a kormány újabb nemzeti konzultációját a magyarok elé, a levelek postázását már meg is kezdték, a héten több százezren kaphatják meg a papírt, amit aztán ingyen vissza is lehet küldeni.
A felszólítás kissé megtévesztő, a nemzeti konzultáció ugyanis jellemzően sem mint a döntés-előkészítés eszköze, sem mint kérdőív nem igazán értelmezhető – részben már meghozott kormányzati döntésekre kérdez rá, miközben a kutatásmódszertan alapvetéseit söpri félre – de mint marketingeszköz természetesen működik.
Mozgósít, tudatosít, sokaknak munkát és témát ad: biztosak lehetünk benne, hogy mostantól még sokat halljuk emlegetni a kormányzati szereplők különböző megnyilatkozásaiban, találkozhatunk majd ezzel reklámokban, beszélgetős műsorokban, rádióban, tévében, plakátokon.
A legújabb konzultáció a családtámogatásokról szól, a formula a szokásos. Egy bevezető mondat, amely megemlékezik egy kormányzati intézkedésről, nyakon öntve egy az ellenzéket vagy Brüsszelt szidalmazó kiszólással, ezután jön egy "sokak által osztott" vélemény ismertetése, amely történetesen a kormányéval egyezik. Majd következik az "egyetért-e" kezdetű, falhoz szegező rákérdezés, amely bár jellemzően túlságosan leegyszerűsítő és általános, a válasznál nem hagynak teret árnyalatoknak vagy kiegészítésnek.
A konzultációnak a konzultáció része azonban egyébként is másodlagos, ahogyan az már korábban is gyakran előfordult, az emberek még vissza sem küldték a levelet, a kormány már meg is hozta az ott belengetett intézkedést, majd később "az eredményeket kiértékelve" megállapította, hogy az teljes mértékben a "választók akaratával összhangban" történt.
Ezzel együtt a nemzeti konzultáció mégis tud informatív lenni, gyakran előkerülnek ugyanis benne olyan elemek, amelyek csak később kibontakozó kormányzati szándékokat tükröznek. A mostani konzultációnál is ez a helyzet, a témák ugyan részben ismertek, a töltelékkérdések és ismert elemek mellett azonban új terveket is találhatunk az anyagban.
Olyan kérdéseket és megállapításokat, amelyek eddig nem, vagy kevésbé hangsúlyos elemként szerepeltek a kommunikációban, és amellyel a kormány jövőbeli témákat vezethet elő.