Ángyán József a Greenpeace támogatásával veszi végig megyénként az állami földbérleti pályázatok eredményeit, és teszi ki azt a Kielegyenafold.hu oldalra. A második Orbán-kormány egykori Vidékfejlesztési Minisztérium parlamenti ügyekért felelős államtitkára szerint Orbánék földdel kapcsolatos gyakorlata ahhoz a "rendszerhez látszik visszatérni, amelyben az állam a gazdálkodó családok, helyi közösségek helyett a politika-közeli nagybirtokkal, a „zöldbárókkal”, a globális és hazai nagytőkével, annak oligarcháival köt szövetséget, alakít ki „stratégiai partnerséget”.
A Hvg.hu írta meg legfrissebb jelentését Békés megye három évvel ezelőtti földárveréseiről, ahol "több esetben nem strómanokkal vásároltatták meg az árverésre kiírt földeket, hanem Fidesz és MAGOSZ tagok vitték a jó minőségű területeket" - írják. És az derült ki, hogy itt sem a kisebb, vagy közepes gazdák jutottak földekhez, hanem jellemzően a tőkeerős tulajdonosok, NER-barátok. A kisebb gazdaságok pedig nem jártak jól, Csabacsűdöt, Szeghalmit és Telekgerendást pedig a főveszteseknek nevezte, hiszen egyetlen ott élő gazdálkodó sem tudott földet szerezni.
A jelentés összefoglalója szerint a megyében:
"A baráti cégek tulajdonosi köre lényegében az államtól bérelt területeinek egy jelentősebb részét meg tudta vásárolni. (...) A Szarvasi Agrár Zrt bérelt földjeinek majd felét megvehette, míg a szintén ebben a körben privatizált, majd 2016-ban Mészáros Lőrinc érdekeltségébe kerülő Hidashát Zrt árverésre kiírt földjeire senki nem jelentkezett" - foglalja össze a lap.
Mészáros Lőrincnél ugyanis az történt a jelentés szerint, hogy mivel az üzletember földvásárlási kvótája kimerült, ő már nem licitálhatott a vágyott állami földekre, ám pont ő vehette meg ezt a céget, ami kedvezményesen bérli ezeket a területeket még bő 30 évig, írja a Népszava. Ángyán eddigi jelentéseit Fejérben, Győr-Moson-Sopronban, Somogyban, Jász-Nagykun-Szolnokban, Borsod-Abaúj-Zemplénben, Pestben, Csongrádban és Hajdú-Biharban készítette el.