2019. március 4., hétfő 13:57
Az Európai Unió Tanácsa rendeletet fogadott el arról, hogy az euróban teljesített, határokon átnyúló kifizetések költségét összehangolják az euróövezethez tartozó és az azon kívüli országok között, valamint hogy unió szerte növelik a valutaátváltási díjak átláthatóságát - közölte az uniós tanács hétfőn.
Az EU erőfeszítései arra irányulnak, hogy olcsóbbá váljanak az euróban teljesített kifizetések. Az euróban teljesített kifizetések, illetve az eurókészpénz-felvétel hamarosan az EU egészében ugyanannyiba fog kerülni, mint belföldön.
Az euróövezeten belül már 2002 óta azonos díjak alkalmazandók az euróban teljesített, határokon átnyúló és belföldi kifizetések esetében, az euróövezeten kívülről indított, határokon átívelő euróátutalásokat ugyanakkor magas díjak terhelik.
- Olyan szolgáltatásokért mint például az átutalások, a kártyás fizetések és a készpénzfelvételek euróban történő, határokon átnyúló kifizetések díját annak a díjnak az összegéhez kell igazítani, amelyet a pénzforgalmi szolgáltató egy azonos összegű, a szolgáltató tagállamának pénznemében végzett megfelelő pénzügyi műveletért felszámolna a szolgáltatást igénybe vevőnek. Ez az intézkedés további 150 millió, euróövezeten kívüli fogyasztóra és akár évi 2,5 milliárddal több ügyletre is kiterjesztheti a kedvezőbb díjú, határokon átívelő euróátutalások biztosította előnyöket.
- A fogyasztók a kártyával való fizetés, illetve a külföldi készpénzfelvétel alkalmával választhatnak, hogy a helyi valutában kívánnak-e fizetni vagy saját tagállamuk pénznemében.
- A fogyasztók tájékoztatást fognak kapni arról, hogy milyen díj kerül majd felszámításra, mielőtt még meghoznák döntésüket. A gyakorlati megvalósítás céljából bevezetésre kerül az a kötelezettség, hogy a teljes felszámítandó valutaváltási díjat az EKB legfrissebb rendelkezésre álló átváltási árfolyamához képest számított százalékos árrés formájában kell közölni. Így a fogyasztók így jobban megismerik ezeket a díjakat, és fokozódik a valutaváltási szolgáltatók közötti verseny.
A rendelkezések többségét 2019. december 15-től kezdődően kell majd alkalmazni.