Index Vakbarát Hírportál

Az énekesek többsége sztrájkolt az Operaház előadásán

2019. március 13., szerda 19:04 | öt éve frissítve

Sztrájk volt a Erkel Színházban a Magyar Állami Operaház előadásán - írta a Hvg.hu. A portál szerint a Carmen előadás egy része alatt a férfikórus 70, a női kórus 50 százaléka sztrájkolt, és néhány zenekari zenész is csatlakozott a munkabeszüntetéshez. Az előadás húsz perces késéssel kezdődött, majd amikor a főigazgató, Ókovács Szilveszter felment a színpadra, hogy bejelentse a csúszás okát, a lap szerint megtapsolták a nézők. 

Bárány Balázs Péter, Operaházi Dolgozók Független Szakszervezetének elnöke szerint "átszakadt a gát". Állítása szerint csökkenő jövedelmek mellett a munkaterhek megmaradtak, a dolgozókat pedig "nem fizetik ki rendesen", "sokaknak 20-25 százalékkal esett a jövedelme" - írta a portál. Hozzátették: emellett az operaházi vezetés bére nőtt. 

Bárány szerint próbáltak tárgyalni az Operaház vezetésével (az állami intézményben három szakszervezet is működik), de azt a választ kapták, hogy a vezetésnek nincs ideje tárgyalni. Az ügyben levelet is írtak az Emminek, de nem válaszoltak nekik. A portál szerint 16 éve nem volt alapilletmény-emelés az intézményben, béremelések csak eseti jelleggel voltak. A szakszervezetek béremelést és a 2017-ben felbontott kollektív szerződés újrakötését követelik.

Az Operaház közleménye szerint nem született megállapodás az érdekképviseletekkel, "mert a kétházas működésre és teljesen más forrásviszonyokra kitalált Kollektív Szerződéshez képest nagyon más az Operaház és a Hajós utcai Üzemház épülete nélküli élet, más munkaszervezést, előadásszámot, tervezést igényel. Mivel így sem egyszerű a működés balanszát megtartani, ezt a Kollektív Szerződés előbb megdrágítaná, majd ellehetetlenítené". Hozzátették: az operaház "normál működés mellett sem lenne képes 35 százalékos fizetésemelést kigazdálkodni", mert ez több mint másfél milliárdos kiadás lenne. 

Az Operaház ugyanakkor szeretné, ha átfogó és differenciált béremelést kapnának a dolgozók, ez viszont a fenntartó minisztériumon és a költségvetésen múlik. Az állami intézmény végül megjegyezte, hogy minden további sztrájkfenyegetés veszélybe sodorja a bevételi terveket, amelynek megvalósulása a kollégák érdeke is. Bárány azt mondta a lapnak, ha nem lesz előrelépés, a sztrájkok meg fognak ismétlődni. 

Frissítés: A cikkünk megjelenése után az Opera reagált az eredeti cikkre. Lent közüljük az Opera észrevételeit:

(Borítókép:  Mónus Márton / Index)

Rovatok