Tőzsdei cégek bejelentései körül bogozható ki, hogy erősebb konszolidáció készül a hazai informatikában. A legvalószínűbb, hogy valamiképpen a Jászai Gellért vezette 4iG lehet a fő erőközpont, de a tárgyalások során elég sok forgatókönyv felmerült.
Látszólag jelentéktelen bejelentések, átcsoportosítások mentén valójában ezermilliárdos tétekért zajlik a helyezkedés a hazai informatikában.
A legfrissebb fejlemény szerint, mint azt az Index.hu is megírta, két központi szereplő, Mészáros Lőrinc és Jászai Gellért széttartanak, és Jászai, a 4iG Nyrt. elnök-vezérigazgatójaként irányító befolyást szerzett a 4iG informatikai nagyvállalatban. A cégvezető 40,2 százalékra növelte részesedését, és ezért a jogszabályi előírások szerint, a 33 százalékot meghaladó befolyásszerzés miatt 15 napon belül nyilvános vételi ajánlatot tesz a társaság részvényeire.
Aki figyeli az ilyen tőzsdei történeteket, észrevehette, hogy a Mészáros-csoportban (az egyszerűség kedvéért a tőzsdei cégek közül ide sorolható a 4iG, az Appeninn, a Konzum és az Opus Global) van erre egy visszatérő recept.
Mindegyik cégben relatíve olcsón szerzett részesedést a Mészáros-világ valamely cége, például a Konzum PE Magántőkealap. Ahogy elkezdik gyűjtögetni a papírokat, egy idő után átlépi a 33 százalékot a főrészvényes. Ilyenkor ajánlatot kell tenni, legalább az elmúlt fél év súlyozott tőzsdei átlagárán. Ám, ha a papír ára felfelé megy, akkor ez a súlyozott átlagár alacsonyabb lesz, mint az aktuális, vagyis a Konzum PE Magántőkealapnak és ajánlattevő társainak senki nem ajánlja fel a részvényeit.
Aki mindenesetre visszakeresi a vonatkozó bejelentéseket, Mészáros Lőrincék tettek már tőzsdei ajánlatot az Appeninnre, az Opimusra (vagyis a mai Opus Globalra), a Konzumra, sőt egy ízben már a 4iG-re is, de pénzt nem nagyon kellett kiadniuk.
A 4iG új felvásárlása azonban más, hiszen a piacon az hírlik, hogy Jászai Gellért valóban szétválik Mészáros Lőrincről. Érdemi szakításról van szó, és ez egy új szerep lesz Jászai Gellért számára, aki alighanem megunhatta, hogy ő mindig csak mint Mészáros Lőrinc tőkepiaci végrehajtója szerepeljen, most már alanyi jogon lesz tényező, amolyan vezető NER-lovag.
Ilyenkor minden fél és azok belső környezete természetesen azt sugározza, hogy
továbbra is jóban vagyunk és mindannyian közvetlenül kapcsolatban vagyunk a miniszterelnökkel, vagyis bírjuk Orbán Viktor bizalmát is",
de azért ez soha nincs teljesen így, van, aki gyengül, van, aki erősödik.
Igaz, annak is lehet esélye, hogy a felek nem vesztek össze, de valamiért jó, ha így látszik kívülről. Például azért, mert Jászai küls finanszírozást szeretne egy nagy banktól, amelynek fontos, hogy ne Mészárost finanszírozza, mert ő már annyi hitelt kapott, vagy éppen tulajdonosa a banknak, hogy így korlátokba ütközne a finanszírozó.
A küzdelem elsődleges tétje, hogy ki léphet egy nagyot a hazai informatikában, ki kerül közelebb egy régóta rebesgetett nagy falat, a német hátterű T-Systems részleges, vagy teljes megszerzéséhez.
Kezdjük azzal, hogy
a T-Systems végső tulajdonosa, a Deutsche Telekom 32 százalékban a német állam tulajdonában van és 68 százalékban van csak kisrészvényesek kezében.
A magyar Orbán Viktor és politikai családjának társszereplői előszeretettel ütköznek a német hivatalos politikával, Angela Merkelt személyesen is szeretik ekézni, de gyakori célpont a németek befogadáspártinak tartott menekültpolitikája is.
A kérdés csak az, hogy Németországban mi a politikailag kínosabb, ha közvetlenül a miniszterelnök környezetével üzletelnek, vagy, ha egy kínos informatikai balhé, a nagy Microsoft-balhé (a Microsoft és a kormányzat közötti kínos szállítások) érintettjeivel születne üzlet.
Nézzünk forgatókönyveket!
A piaci pletykák szerint mindenesetre a Jászai és Mészáros közötti távolodásnak több oka is lehet.
Végül felsejlik az említett Papp István szerepe is. A hazai informatikai világ egyik legfajsúlyosabb szereplője soha nem esett ki a pikszisből, az államnál landolhatott, miután a távol-keleti Microsoftból úgy küldték el, hogy nem adtak neki lehetőséget arra, hogy megvédje magát,
Mivel ő is szerepet vállalt egy ma még üres tőzsdei cégben, nem lenne meglepő, ha valami informatikai vásárlást kezdeményezne.
Nagy tervekben nincsen hiány, az egyik forrásunk szerint a 4iG, mint hamarosan Mészárostól teljesen mentesített, de NER-közeli informatikai cég több felvásárlást is bonyolít majd egy-két hónapon belül, és a tervek szerint utána akár a Frankfurti Értéktőzsdén is megjelenhet. Állítólag már erről is indultak puhatolózó beszélgetések.