Magyarországon nem veszi figyelembe az adópolitika, hogy ki mennyit keres, az egykulcsos adórendszer miatt ugyanilyen mértékű elvonás érvényes minden bérkategóriára a legalacsonyabbtól a több milliós fizetésekig. Az Mfor az Eurostat adatai alapján számolt utána annak, hogy hol állunk ezzel kapcsolatban más uniós országokhoz képest.
Az alacsonykeresetűek adóéke – azaz a levont adónemek összessége, beleértve a járulékokat és a jövedelemadót is – 2018-ban Magyarországon 45 százalék volt, ezzel a harmadik helyen állunk a rangsorban. Előttünk áll Belgium 46,1 százalékkal, és Németország 45,4 százalékkal. Az összes többi EU-tagállam kevésbé adóztatja az alacsonyabb fizetéseket. A 28 uniós ország átlagos adóéke 38,2 százalék volt tavaly.
A visegrádi országokhoz képest is nagy mértékben von el az alacsonyabb keresetekből a magyar állam, Csehországban még közel van hozzánk, ott 41,4 százalékot vesznek el, de Szlovákiában már csak 39,5 százalékot, Lengyelország pedig majdnem 10 százalékkal kevesebbet von el az alacsonyabb bérekből az Orbán-kormányhoz képest, 35,1 százalék az adóék. A legkisebb mértékben a ciprusi (17,3 százalék), a máltai (20 százalék) és az ír állam (24,2 százalék) sarcolja az alacsony béreket.
Az Orbán-kormány 2016 óta folyamatosan csökkenti az adóék mértékét, és ezt gyakran hangoztatja is, de fontos megjeyezni, hogy 2018-ban még mindig 1,2 százalékponttal magasabb volt az alacsonykeresetűek adóéke, mint 2010-ben.
A júliusi és jövő októberre tervezett újabb adócsökkentéssel az adóék mértéke 43,1 százalékra mérséklődhet minden más adó változatlansága esetén. Ezzel is csak néhány hellyel kerülünk közelebb a középmezőnyhöz, igaz, a dobogóról már lecsúszik az ország. A 43,1 százalékpont megegyezik a jelenleg ötödik legmagasabbat jelentő francia adóékkel.