Ráadásul az oroszok és az ukránok is megegyeztek. Január végéig kis forgalom és alacsony árak várhatóak, utána majd új szinteken stabilizálódhat a piac.
A szénhidrogén-termékek világpiaci ára akár nagyon eltérően tud mozogni, tavaly az olaj világpiaci ára enyhén emelkedett, de a földgáz ára, mint ezen az oldalon is látható 53 százalékkal zuhant.
Magyarországon is hasonló folyamatok játszódtak le, a CEEGEX gáztőzsdén január 10-én 13,5 euró volt egy MWh órányi gáz ára. Egy évvel korábban még valahol 23 euró/MWh körül járt az ár, és jól látható, hogy az idei kereskedési napok alatt is esett az ár.
A gáz áraiban eltérő mértékegységeket láthatunk, sokszor hallunk köbméterben megadott térfogatadatokat (például a gázvezetékek kapacitásánál, de akár a fogyasztásnál is, valójában a hivatalos mértékegység (körülbelül 100 köbméter gáz felel meg 1 megawattórányi energiának).
Tavaly egy időben azért lehetett magasabb az ár, mert némi bizonytalanságot jelentett a rendszerben, hogy az ukránok és az oroszok megegyeznek-e az ukrán tranzitútvonalak használatáról. Nos, december végén és január elején a következő tényezők voltak fontosak:
Vagyis az enyhe tél miatt eleve kevesebb a fűtési kereslet, de ráadásul van is bőven kínálat, tele a tárolók és jön a gáz Ukrajnán át. A piac nagyon nem is vár januárban változást, ráadásul az orosz gázkereskedők most elérhetetlenek.
Az oroszok kéthetes nagy pihenője most zajlik, január 1 -7-ig az összes nap munkaszüneti nap volt Oroszországban, és mint mi a decemberi utolsó munkanapokat, vagy a januári első munkanapokat, sokan hozzácsapták a január 7-én tartott ortodox karácsonyhoz a hét maradék három napját. A kelet-nyugati gáztranzit szempontjából releváns Ukrajnában és Fehéroroszországban is most van az ünnep.
Azt írtuk, hogy az oroszok és az ukránok állítólag megegyeztek. Természetesen aligha jelentették volna be a felek, hogy december 30-án aláírás került a szerződésekre, ha ez nem lenne igaz, de a tranzitmegállapodásról eddig nem sokat tudni. ismertek a fontosabb szerződő felek, illetve a következő évekre egy potenciális szállítási mennyiséget is ismertetett az orosz, illetve ukrán közlemény.
Ám a piac szempontjából most jönnek a valódi kérdések,
árak, mennyiségek, átvételi pontok, illetve akár az, hogy befolyásolja-e ez a megállapodás a most zajló alternatív vezetékek sorsát (például a déli betápot, vagyis a Törökország felől induló török - bolgár - szerb - magyar vezeték sorsát.
A gázpiacon mindig nagyon gyorsan tud változni minden, de a kereskedők szerint nyugodt és lassú (értsd kis volumenű) kereskedés után, a február hozhat változást a regionális gázpiacon.