2019 utolsó negyedévében 1203 forint volt a fizikai munkát végző szak- és betanított munkások átlagos bruttó órabére – állítja hétezer fős mintájára hivatkozva a Trenkwalder munkaerő-közvetítő cég. Ez
már kis híján 800 forintos nettó órabért jelent
átlagosan. Azaz ez havonta majdnem 135 ezer forintos bejelentett keresetet jelent nettóban, 21 munkanappal, túlóra nélkül számolva.
Bruttó ezer (nettó 665) forint alatti átlagbér már az ország egyetlen régiójára sem jellemző, ugyanakkor továbbra is komoly eltérés van az országrészek között a cég szerint. Az Alföldön, Észak-Magyarországon és Dél-Dunántúlon 1000-1200 forint közötti bruttó átlagórabér jellemző, míg a Dunántúl gazdaságilag fejlettebb régióiban 1400-1500, Közép-Magyarországon pedig már 1600 forint közelében jár az átlagórabér. Ez utóbbi nettó ezer forint feletti órabért jelent már, ami így havi 180 ezer forintos nettó bérrel kecsegtet.
A durvaeurópai munkaerőhiány közepette tavaly 11 százalékot emelkedett nálunk a fizikai munkát végző szak- és betanított munkások órabére a cég szerint, tavaly már 21 százalékot. De a bérnövekedés üteme idén be fog lassulni, „a tavalyinál jóval mérsékeltebb lesz” a vállalat szerint.
A BDO Magyarország eközben nagyjából 500 középvezető bérét vizsgálta 60 cégnél. Itt az jött ki, hogy az ő bérük átlagosan 7,3 százalékkal nőtt tavaly.
A fehérgalléros középvezetők juttatásai idén is legalább 7-8 százalékos mértékben nőnek majd, a munkaadók számára ugyanis ebben a körben nagyobb veszteségeket okoz egy gyorsuló fluktuáció, mint a kevésbé képzett munkatársak esetében. A munkaerő megtartására ugyanakkor ez a mérték sem garancia, mivel ebben a körben egy jó munkahely-váltással egy csapásra akár 20-30 százalékkal magasabb bér is elérhető lehet
– tette hozzá Gerendy Zoltán, a BDO ügyvezető partnere.