2020. február 13., csütörtök 11:49
A tegnapi mélypont után némileg erősödött a forint. A visszaerősödés oka, hogy Nagy Márton az MNB alelnöke egy háttérbeszélgetésen jelezte, hogy a jegybank mindent megtesz annak érdekében, hogy az infláció visszatérjen a toleranciasávba, ennek érdekében minden eszközt felhasználnak majd, olvasható az Equilor elemzésében.
Ez éles váltást jelent a jegybank kommunikációjában, mivel korábban nem fejezték ki aggodalmukat a magas infláció miatt.
Ahogyan az ábrán is látszik még csütörtök reggel is 340 forint fölött járt az euró, majd egy meredek zuhanást követően visszatért a 338-339-es sávba
Nagy a Portfolionak tíz pontban értékelte a kialakult inflációs helyzetet:
- "Az üzemanyag és élelmiszerárak növekedése miatt emelkedett nagyot az infláció, előbbi 0,7 százalékponttal emeli az inflációt - mondta Nagy Márton. Az MNB alelnöke hozzátette, a számukra fontos adószűrt maginfláció 3,7%-on áll, a piaci szolgáltatások inflációja változatlan maradt, az iparcikkek árindexe mérsékelt, a feldolgozott élelmiszerek tovább drágultak. Az MNB 4,6%-os inflációt várt, ehelyett lett 4,7% az infláció. Februárra a jegybank 4,2%-ot vár, márciusra 3,7%-ra számít, vagyis arra, hogy az infláció visszatér a toleranciasávba.
- A decemberi inflációs jelentés óta erősödtek az inflációs kockázatok.
- Mindent meg fogunk tenni annak érdekében, hogy az infláció visszatérjen a toleranciasávba, és a monetáris politika 5-8 negyedéves horizontján itt stabilizálódjon az infláció.
- Ha kell, a monetáris politikai eszköztár minden eszközét felhasználjuk, hogy az inflációs cél elérését és fenntartását biztosítsuk.
- Ha szükséges, lépünk, ha nem szükséges, nem lépünk.
- Az fx swap állományt az elmúlt hetekben érdemben csökkentettük, mindet szándékolt és tudatos döntés eredménye. At implikált swaphozamok 40 bázispontos emelkedését okoztuk, jelentősen megdrágítva a forint elleni spekulációt. Emellett a 3 hónapos BUBOR a decemberi kamatdöntés óta 20 bázisponttal emelkedett.
- Ráadásul előretekintve a bankközi likviditás érdemi szűkülésével számolunk, ami - a swapállomány jelenlegi szintje mellett is - már önmagában a swap piaci hozamok és a BUBOR további emelkedését vonhatja maga után, még szigorúbb pénzügyi kondíciókat eredményezve.
- A márciusi inflációs jelentés fogja meghatározni a további lépések szükségességét. A monetáris politika irányultságát negyedévente értékeljük újra a legfrissebb inflációs jelentés alapján, összhangban az adatvezérelt móddal, és lépéseket teszünk, amennyiben ez szükséges. A köztes hónapokban a piaci fejleményekre az fx-swap állományának módosításával reagálunk.
- A beérkező adatok inflációs hatására fókuszálunk majd, különös tekintettel a koronavírus, az olajárak és a forint árfolyam hatására.
- Nem félünk használni a rendelkezésre álló eszközöket az inflációs cél elérése érdekében. Tehát hogy 5-8 negyedév múlva 3%-on stabilizálódjon az infláció."